Podczas zakupów w sklepie alkoholowym niejednokrotnie stajemy przed bardzo trudnym wyborem – na jaki alkohol się zdecydować? Postawić raczej na tradycyjne trunki, takie jak piwo lub wódka, a może spróbować czegoś zupełnie nowego? Dowiedz się jakie rodzaje alkoholi są dostępne na rynku i czym się charakteryzują. Być może taki podstawowy przewodnik po trunkach ułatwi Ci wybór podczas następnej wizyty w pobliskim sklepie Cortez.
Rodzaje alkoholi niskoprocentowych i średnioprocentowych
W sklepach alkoholowych dostępny jest szeroki wybór napojów alkoholowych. Dla osób, które stronią od mocniejszych trunków lub po prostu mają ochotę na coś nieco słabszego, dedykowane są napoje niskoprocentowe oraz średnioprocentowe. Dokonując najprostszego podziału, możemy wyróżnić:
- Piwo – napój o stosunkowo niskiej zawartości alkoholu. Jest otrzymywany z rozcieńczonego wyciągu słodowego oraz chmielowego, poddawanego fermentacji przy wykorzystaniu drożdży piwnych. Trunki te dzieli się na jasne i ciemne, a także dolnej i górnej fermentacji.
- Wino – napój średnioprocentowy powstający w wyniku fermentacji alkoholowej moszczu winogron. Zawartość alkoholu w tym trunku bywa różna, ale zwykle oscyluje w granicach od 9% do 15%. Ze względu na barwę, wina dzielimy na czerwone, białe oraz różowe. Według zawartości cukru spotkać się możemy z butelkami napoju wytrawnego, półwytrawnego, półsłodkiego oraz słodkiego. Wyróżniamy również wina musujące i niemusujące.
- Miód pitny – trunek powstający w wyniku fermentacji miodu pszczelego. Zawartość alkoholu w tym napoju wynosi zazwyczaj od 9% do 18%.
- Cydr – orzeźwiający napój stworzony na bazie soku z dojrzewających jabłek, również cechujący się zazwyczaj dość niską zawartością alkoholu, wahającą się od 1,2% do 8,5%.
Alkohole mocne – rodzaje
Alkohol wysokoprocentowy to trunek o zawartości etanolu wynoszącym minimum 15% objętości. Lista napojów zaliczających się do tej grupy jest naprawdę długa, a wybór w sklepach alkoholowych bywa zazwyczaj ogromny. Jakie rodzaje mocnych alkoholi wyróżniamy?
- Wódka – napój powstający wskutek zmieszania spirytusu rektyfikowanego z wodą. Zawiera ok. 40% objętości alkoholu. Występuje w formie czystej lub smakowej.
- Whisky – trunek dojrzewający w drewnianych beczkach, wytwarzany dzięki procesowi destylacji zacieru zbożowego. Zawiera ok. 40% objętości alkoholu. Najprostszy podział tego napoju wynika z kraju jego pochodzenia, stąd wyróżniamy najpopularniejsze whisky: szkocką, irlandzką oraz amerykańską.
- Gin – to wódka aromatyzowana jagodami jałowca oraz szeregiem innych ziół i przypraw. Zawiera ok. 35% – 40% alkoholu.
- Rum – trunek pochodzący ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Zawiera zazwyczaj ok. 37,5% alkoholu, ale zdarzają się bardzo mocne gatunki, dochodzące nawet do 80%.
- Tequila – napój produkowany ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Zawartość alkoholu w tequili wynosi od 35% do 55%.
- Brandy – trunek destylowany z wina, przede wszystkim gronowego lub owocowego (np. Cherry Brandy). Zawiera zazwyczaj od 40% do 60% alkoholu.
- Likier – gęsty napój o słodkim, owocowym, ziołowym lub korzennym smaku, produkowany poprzez aromatyzowanie spirytusu. Zawiera od 23% do 45% objętości alkoholu.
- Absynt – trunek powstający podczas ekstrakcji kwiatów i liści piołunu, a także kopru włoskiego, anyżu oraz innych ziół. Zawartość alkoholu wynosi od 45% do aż 74%.
- Koniak – szlachetny napój produkowany z destylowanych białych, francuskich winogron. Dojrzewa w dębowych beczkach. Zawiera ok. 40% alkoholu.
- Rakija – trunek wytwarzany poprzez destylacjęsfermentowanych owoców. Rakija dostępna w sklepach zawiera zazwyczaj od 40% do 50% objętości alkoholu.
- Śliwowica – napój produkowany ze śliwek węgierek. Zawartość alkoholu w śliwowicy jest niezwykle wysoka i wynosi ok. 70% objętości.
Rodzaje wódki i porady dotyczące jej serwowania
Jednym z najbardziej popularnych i kultowych alkoholi wysokoprocentowych w Polsce bez wątpienia jest wódka. Można wręcz powiedzieć, że stanowi ważny element naszej kultury i od lat pojawia się nawet w literaturze, muzyce oraz filmach.
Bez wódki trudno wyobrazić sobie organizację różnego rodzaju przyjęć, takich jak np. wesela, urodziny czy rocznice. To na tego typu imprezy zdecydowanie najczęściej kupowany alkohol, prawdopodobnie ze względu na szeroki wybór spośród różnych marek oraz stosunkowo przystępną cenę.
Obecnie producenci prześcigają się w pomysłach i dodatkach do wódki, aby zachęcić klientów i wyróżnić się na tle konkurencji. Typów tego popularnego trunku jest wiele, a wybór na rynku bywa naprawdę ogromny. Czy możemy jakoś pogrupować rodzaje wódki? Oczywiście! Podział tego około 40-procentowego trunku jest następujący:
- Wódki czyste – wytwarzane na bazie spirytusu rektyfikowanego, rozcieńczonego z wodą do ok. 40% objętości alkoholu lub więcej. Dzielimy je na:
- Zwykłe – powstające ze spirytusu rektyfikowanego zbożowego lub ziemniaczanego rozcieńczanego z wodą.
- Wyborowe – powstające ze spirytusu rektyfikowanego dwukrotnie destylowanego.
- Luksusowe – powstające ze spirytusu rektyfikowanego wielokrotnie destylowanego.
- Wódki gatunkowe – powszechnie znane jako smakowe. Wytwarzane na bazie spirytusu rektyfikowanego i wody, a także olejków zapachowych, wyciągów roślinnych oraz cukru. Ze względu na ilość dodanego ekstraktu można podzielić je w następujący sposób:
- Wytrawne (do 50 gramów w 1 litrze).
- Półwytrawne (od 51 gramów do 120 gramów w 1 litrze).
- Półsłodkie (od 121 gramów do 220 gramów w 1 litrze).
- Słodkie (od 221 gramów do 330 gramów w 1 litrze).
Wiesz już jakie rodzaje wódki wyróżniamy, ale być może zastanawiasz się jak odpowiednio ją serwować i spożywać. Ze względu na dużą moc tego alkoholu, należy pić go powoli, niewielkimi porcjami. Warto przegryzać wódkę przekąskami oraz obficie przepijać wodą z cytryną, sokiem lub ulubionym napojem, najlepiej niegazowanym. Wytrawną wódkę zazwyczaj podaje się schłodzoną w kieliszkach o pojemności 35-40 ml. Natomiast słodkie wódki serwujemy w temperaturze pokojowej i pijemy z mniejszych kieliszków będących w stanie pomieścić ok. 20-25 ml napoju alkoholowego. Częstym sposobem podania tego trunku są również różnorodne drinki, dzięki którym można spożywać go w połączeniu ze swoimi ulubionymi dodatkami.
Każdy rodzaj alkoholu ma swoich zwolenników – jedni preferują słabsze napoje, inni stawiają na te mocniejsze. Zdarzają się jednak okazje, przy których warto dostosować się do okoliczności. Na romantyczną randkę warto wybrać się z dobrym winem, a niekoniecznie z butelką wódki. Niezależnie od sytuacji, w sklepach Cortez znajdziesz szeroki wybór alkoholi – zarówno tych popularnych, jak i bardziej luksusowych z górnej półki.