Facebook PixelPodróże szlakiem alkoholu – Irlandia - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Podróże szlakiem alkoholu – Irlandia

Irlandia, nazywana Szmaragdową Wyspą, to piękny i zróżnicowany kraj. Właśnie tam zaplanowaliśmy trzeci przystanek w naszej podróży szlakiem alkoholu. Irlandczycy są otwarci i życzliwi, a po pracy uwielbiają wstępować do pubów. Spędzają tam czas w dobrym towarzystwie i próbują wyśmienitych trunków. Dowiedz się czegoś więcej o produkowanych tam alkoholach!

Irlandzkie piwa, których warto spróbować

Zdaniem wielu ekspertów pierwsze miejsce na liście typowo irlandzkich alkoholi zajmują piwa o mocy 3-5%. Dzielą się na kilka rodzajów:

  • Stouty to ciężkie, ciemne piwa z przepyszną pianką;
  • Bittery to piwa, które mają bursztynowy kolor i smak pomiędzy piwem ciemnym i jasnym;
  • Lagery, dobrze znane na kontynencie, to piwa jasne.

Stouty – najchętniej wybierane przez Irlandczyków

Jeśli odwiedzisz kiedyś irlandzki pub, bez wątpienia zechcesz posmakować jednego z „wielkiej trójki” stoutów. Najsłynniejsze jest piwo Guinness, nieprzerwanie produkowane w Dublinie od roku 1799! Wytwarzane jest w słynnych browarach Arthura Guinnessa. Uważa się je za jeden z symboli Irlandii. Według niektórych szacunków, na całym świecie każdego dnia wypija się jakieś 9 milionów kufli Guinnessa!
Irlandzkie piwo Stout
Swoją popularność piwo Guinness zawdzięcza przede wszystkim rozbudowie kolei w XIX w. Początkowo dostępne było wyłącznie na Szmaragdowej Wyspie, z czasem stało się cenionym produktem eksportowym. Obecnie marka Guinness utrzymuje fabryki w Londynie, Kamerunie, Nigerii, Malezji, Ghanie i na Jamajce i stamtąd rozsyła je w świat, także do Polski. To oznacza, że możesz spróbować tego pysznego piwa bez konieczności podróżowania do Irlandii.

Drugie miejsce zajmuje piwo Beamish – irlandzki stout, produkowany w browarach w Cork. Ma ponad 200-letnią historię i całą rzeszę zwolenników. Beamish to jednocześnie największy konkurent Guinessa. Jeśli chodzi o kwestie prawne, udziałowcy browaru pochodzą z Kanady i Szkocji, ale piwo warzone jest zgodnie z tradycyjną irlandzką recepturą. Beamish jest znany w ponad 30 krajach! Tuż za nim plasuje się piwo Murphy’s, doskonale znane smakoszom w Polsce.

Jeśli chodzi o poziom goryczki, spośród trzech najsłynniejszych irlandzkich stoutów najłagodniejszy smak ma Beamish.

Bittery i lagery, znane nie tylko na Wyspach

Irlandzkie piwa bittery o bursztynowym zabarwieniu są mniej popularne na wyspach, ale wcale nie mniej smaczne. Lokalni bywalcy pubów najchętniej zamawiają piwa Kilkenny oraz Smithwick. Obu warto spróbować. Jeśli jednak chodzi o jasne lagery, Irlandczycy nie są ich zwolennikami, a większość produkowanych butelek trafia na eksport. Miejscowy rynek niemal w całości zdominowały marki pochodzące z kontynentu. Godnym uwagi reprezentantem lagerów może być jedynie piwo Harp.

Whiskey, bez której nie ma Irlandii

Irlandzka whiskey (nie pomyl z whisky, czyli trunkiem szkockim, japońskim i kanadyjskim) to obok piwa znakomity trunek, którego spróbujesz w czasie wakacji na Szmaragdowej Wyspie. Najsłynniejsze gatunki whiskey o mocy 40-43% to:
Irlandzka Whiskey z lodem

  • Jameson, rozlewany w Dublinie;
  • Powers i Paddy, produkowane w Cork;
  • TullamoreDew, pochodząca z Tullamore;
  • Bushmills z gorzelni w mieście o tej samej nazwie.

Wszystkie te znane marki produkowane są przez cztery duże gorzelnie, zrzeszone w związku Irish Destillers Company. Ciekawostką jest fakt, że jedna z nich, zlokalizowana w Bushmills, jest najstarszą na świecie licencjonowaną destylarnią. Wytwarza szlachetne trunki już od 1608 roku. Próbując więc 12-letniej Black Bush lub 5- i 10-letniego Bushmill Malt, masz na podniebieniu efekty pracy kilku pokoleń irlandzkich mistrzów.

Czym różni się irlandzka whiskey od szkockiej whisky? Oczywiście procesem produkcji, między innymi trzykrotną destylacją, dzięki której trunek nabiera delikatności, wyjątkowego smaku i charakterystycznego aromatu. Irlandczycy zawsze dbali o to, aby półprodukt nie stykał się z dymem torfowym, więc whiskey nie ma zapachu ani smaku torfu. Jeśli na co dzień delektujesz się szkocką, whiskey pochodząca z Irlandii będzie dla Ciebie ciekawą odmianą.

Irlandzkie likiery, czyli coś dla dam

Chociaż panie chętnie odwiedzają irlandzkie puby, niektóre mocne trunki nadal pozostają domeną mężczyzn. Na szczęście płeć piękna może posmakować wyśmienitych likierów rodem ze Szmaragdowej Wyspy. Ich delikatna i zbalansowana kompozycja sprawia, że nadają się do picia w postaci czystej lub jako dodatek do kawy i lodów. Zwykle mają moc około 17%.

Rozpoznawalne na całym świecie likiery Baileys i Sheridan pochodzą właśnie z Irlandii. Od lat produkowane są w Dublinie. Warto spróbować także słodkich i wytrawnych trunków Carolans, Dubliner, O’Darby i Irish Mist. Ten ostatni jest wyjątkowo mocny – ma aż 35%.

Alkohole wysokoprocentowe w Irlandii

W czasie wizyty na Wyspach warto poświęcić uwagę wyjątkowemu alkoholowi wysokoprocentowemu. Okazuje się, że irlandczycy dysponują wieloletnią tradycją produkowania bimbru. W sprzedaży dostępny jest trzykrotnie destylowany trunek o mocy 70%, nazywany potocznie Poteen lub Poitin. Dawniej wytwarzano go nielegalnie, ale od 1997 roku został dopuszczony do obrotu w wyznaczonych sklepach. Poteen produkuje gorzelnia w Waterford, a wielu turystów chętnie go kupuje jako obowiązkową pamiątkę z wycieczki do Irlandii.

Od czego zaczniesz podróż do Irlandii?

Irlandzkie trunki są tak intrygujące, że warto spróbować każdego z nich! Oczywiście nie musisz kupować biletu lotniczego na Wyspy. Bez trudu zaplanujesz degustację pysznych piw, aromatycznych whiskey oraz słodkich likierów w zaciszu domowym. Opisywane przez nas irlandzkie alkohole znajdziesz w dobrych sklepach z alkoholem w Polsce.

Tagi: