Facebook PixelLuksusowe alkohole (część II) – wódki polskie - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Luksusowe alkohole (część II) – wódki polskie

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” to popularna fraza zaczerpnięta z utworu Jachowicza, która doskonale pasuje do bogatego świata alkoholi premium. W poprzednim wpisie przybliżyliśmy Wam trzy najlepsze wódki zagraniczne. Teraz przyszła kolej na wyśmienite rodzime trunki, które w niczym nie ustępują największym światowym gwiazdom.

Odkryj ekskluzywne wódki polskie

Polskie zakłady gorzelnicze w niczym nie ustępują zagranicznym. Produkują doskonałe alkohole mocne, a zainteresowanie segmentem wódek premium i ultrapremium wciąż rośnie. W poprzednim artykule przeczytasz, jakie kryteria musi spełniać alkohol, żeby znaleźć się w tym gronie. Dziś przyjrzymy się trzem trunkom, które wyróżniają się pod względem surowców, podejścia do produkcji i – rzecz jasna – smaku. W każdym z opisywanych produktów poznasz:

 • Podstawowe informacje o danej wódce oraz procesie produkcji;
 • Notę degustacyjną, czyli aromat, smak i finisz alkoholu
 • Wzmiankę o niektórych wyróżnieniach, które zdobyła wódka w Polsce i na świecie.

Wódka Premium

Wódka Retman Crystal Vodka 

Retman Crystal Vodka, produkowana Toruńskie Wódki Gatunkowe, ma moc 40% i jest dostępna w pojemności 0,7 l. Historia tych zakładów gorzelniczych to ponad 135 lat tworzenia wyśmienitych alkoholi. Doświadczenie producenta widać – a właściwie czuć – także w przypadku Retmana. Wysoka jakość surowców, spirytus uzyskiwany w 5-kolumnowym aparacie rektyfikacyjnym oraz krystalicznie czysta woda ze źródeł głębinowych – to brzmi jak przepis na sukces.

Wódka Retman Crystal Vodka to doskonały trunek, który możesz podawać na wyjątkowe okazje. Zalicza się ją do gatunku ultra premium. Sprawdzi się również w roli gustownego prezentu, ponieważ ma elegancką butelkę i stylowe opakowanie w formie tuby.

Jak smakuje Retman Crystal Vodka?

Produkowana w Toruniu wódka ma bardzo przyjemny i aksamitny aromat. Jest świeża i słodkawa. Jeśli nie wrzucisz jej do zamrażarki, ale będziesz degustować w temperaturze pokojowej, zachwyci Cię kremowy smak z nutami owoców i orzechów. Na finiszu można poczuć lekkie akcenty pieprzu, orzechów i kakao.

Wódka, która robi światową karierę

Retman Crystal Vodka jest stosunkowo młodą propozycją toruńskiego producenta, ale już zdążyła otrzymać kilka prestiżowych nagród i wyróżnień. Na uwagę zasługują złoty medal w Warsaw Spirits Competition 2021 oraz drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Worlds Spirits Competition 2022, organizowanym w San Francisco.

Wódka Pravda

Mimo nietuzinkowej pisowni wódka Pravda to w 100% polski trunek, a jej historia sięga roku 1743. Od tamtej pory receptura była wciąż udoskonalana, ale podstawy pozostały niezmienione. Pravda przez wszystkie te lata wytwarzana była z luksusowego spirytusu żytniego i zdemineralizowanej wody, pochodzącej z chronionych ujęć w wysokich partiach gór.

Obok tej wódki nie można przejść obojętnie, ponieważ producent przygotował wyjątkową butelkę. Strzelisty kształt satynowego szkła, smukła szyjka oraz imitacja klejnotu na froncie etykiety sprawiają, że Pravda wyróżnia się na tle konkurencji. Nazwa Pravda Vódka uzupełnia slogan „The Truth in Vodka”, nawiązujący do staropolskich receptur i tradycji produkcji gorzałki. W parze z wyjątkowym dziedzictwem historycznym i unikalnym designem idzie wyśmienity smak.

Jak smakuje wódka Pravda?

Na początku Pravda jest przyjemnie ostra, aby po chwili zachwycać lekkością i delikatną słodyczą. Aromat jest bardzo przyjemny. Możesz wyczuć nuty wanilii, karmelu i toffi, jak również bardziej pikantnych przypraw. Finisz jest słodki i długi, co wielu osobom przypadnie do gustu.

Oprócz podstawowego alkoholu o mocy 40% producent wódki (zakład gorzelniczy w Bielsku-Białej) oferuje 9 wersji smakowych o obniżonej mocy alkoholu 37,5%. Należą do nich smaki:

 • kawowy,
 • karmelowy,
 • brzoskwiniowy,
 • pomarańczowy,
 • cytrynowy,
 • wiśniowy,
 • kokosowy,
 • malinowy.

Wódki smakowe premium

Liczne nagrody i wyróżnienia

Wódka Pravda jest dystrybuowana do 31 krajów na świecie i zdobyła liczne nagrody w prestiżowych konkursach. Jest ich tak wiele, że trudno byłoby wymienić wszystkie. W ostatnich latach trunek otrzymał: złoty medal na Targach ProExpo 2021 w blind testach (testowaniu „na ślepo”) oraz srebrny medal w International Wine & Spirit Competition, co stanowi ogromne wyróżnienie dla polskiej marki.

Wódka Orkisz

Trzecią z opisywanych luksusowych wódek polskich jest Orkisz. Alkohol ten produkowany jest z pradawnej odmiany pszenicy orkisz. Już sam surowiec czyni go więc produktem ultrapremium. Ziarno orkiszowe to jeden z najdroższych surowców, a producent wykorzystuje jedynie odmiany pochodzące ze specjalistycznych, ekologicznych gospodarstw.

Wysoką jakość trunku symbolizuje jego opakowanie. Wersja Orkisz Royal Spelt Vodka jest sprzedawana w eleganckiej, kobaltowej tubie. Na niej, podobnie zresztą jak na butelce, znajdują się złote piktogramy i korona, podkreślające wyjątkowość wódki. Pojawia się też kłos nawiązujący do pszenicy oraz góry jako miejsce uprawy zboża. Jednak tym, co najbardziej interesuje konsumentów, jest niepowtarzalny smak.

Jak smakuje wódka Orkisz?

Orkisz to przyjemna i lekko oleista wódka. Ma słodki smak, choć na początku jest odrobinę pikantna. Wrażenie robi finisz – niezbyt długi, ale lekki i słodki, a przy tym odrobinę przydymiony. Wódki Orkisz, podobnie jak poprzednich propozycji, nie trzeba na długo przed podaniem trzymać w zamrażarce. Degustacja w temperaturze pokojowej pozwala poczuć świeży i lekki aromat kwiatowy.

Jakie nagrody otrzymała wódka Orkisz?

O tym, że Orkisz to alkohol klasy premium świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Z uwagi wyjątkowy smak i jakość, niektórzy eksperci uważają ją za wódkę ultrapremium. Wystarczy wspomnieć, że trunek otrzymał Crystal Taste Award. To rzadki i szanowany tytuł, nadawany przez iTQU (Międzynarodowy Instytut Smaku i Jakości). Inne nagrody to Grad Gold Quality (Bruksela), Vodka Challenge (Londyn) i World’s Best Varietal Vodka w konkursie World Vodka Awards.

Polskie wódki luksusowe znajdziesz u nas

Zdążyliśmy opisać zaledwie trzy trunki z długiej listy wyjątkowo smacznych i aromatycznych polskich wódek. Retmana, Pravdę, Orkisz i wiele innych alkoholi premium znajdziesz w renomowanych polskich sklepach. Czytaj też naszego bloga, aby odkrywać kolejne inspiracje i zdobywać wiedzę o najlepszych alkoholach.

Tagi: ,