Facebook PixelLuksusowe alkohole – wódki zagraniczne - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Luksusowe alkohole – wódki zagraniczne

„Jeśli czasy są dobre, to wódka jest zdrowa”, śpiewał wokalista Elektrycznych Gitar. Właśnie od wódki – którą Polacy doceniają od lat – rozpoczynamy nową serię artykułów o alkoholach ekskluzywnych. Przeczytaj i dowiedz się, która wódka luksusowa zasługuje na degustację. Poznasz zagraniczne marki idealne na prezent lub na wspólny wieczór z przyjaciółmi.

Wódka w kieliszkach

W Polsce segment premium, super premium i ultra premium dynamicznie się rozwija. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą rozkoszować się ekskluzywnym smakiem. Coraz częściej konsumenci sięgają po coś lepszego niż niskiej jakości, tanie alkohole przemysłowe. Białe wódki ekskluzywne różnią się smakiem, aromatem, a nawet – jak w przypadku whisky – finiszem. Co wpływa na ich elitarność?

Co sprawia, że wódka jest luksusowa?

Wódka może zostać sklasyfikowana jako marka premium, jeśli wyróżnia się na tle konkurencji pod kilkoma względami. Degustatorzy, a później naturalnie także konsumenci, w pierwszej kolejności oceniają smak, na który wpływają starannie dobrane surowce. Ważny jest też sam proces produkcji. Niektóre marki trzymają się rzemieślniczej tradycji kultywowanej od kilkudziesięciu lat. Inne decydują się na rozwiązania nieszablonowe, aby zaskoczyć klienta. Tak czy inaczej, ekskluzywna wódka musi być pod jakimś względem oryginalna. Jej smak, aromat, a nawet wygląd opakowania ma zapadać w pamięć. Chodzi przecież o to, żeby wrażeniami z degustacji cieszyć się jak najdłużej.

Odkryj ekskluzywne wódki zagraniczne

Miłośnicy ekskluzywnych alkoholi mają z czego wybierać. Wódki zagraniczne to co najmniej kilkadziesiąt marek premium i ultra premium. Wspomnimy zaledwie o dwóch – łotewskiej i ukraińskiej, które europejscy degustatorzy uznają za wyśmienite. W każdym przypadku poznasz:

  • Surowce, z których powstaje wódka;
  • Informacje o procesie produkcji;
  • Notę degustacyjną, obejmującą aromat, smak i finisz;
  • Ciekawostki o nagrodach, które zdobyła luksusowa wódka.

Wódka Stoli

Wódka Stoli dawniej nazywała się Stolichnaya (Столичная). Ta niegdyś rosyjska, a obecnie łotewska marka może poszczycić się wspaniałą historią. Jest produkowana bez przerwy od 1938 roku i cieszy się międzynarodową sławą jako jedna z najlepiej sprzedających się wódek na świecie. 

Wyjątkowy smak nie jest dziełem przypadku. Wódkę Stoli wytwarza się z żyta i pszenicy, a następnie poddaje czterokrotnej destylacji i trzyetapowej filtracji węglem drzewnym oraz piaskiem kwarcowym. Dzięki temu jest bardzo łagodna i zdecydowanie wyróżnia się jakością.

Jak smakuje wódka Stoli (Stolichnaya)?

Świeży aromat pozwala wyczuć lekkie nuty kwiatowe. Smak oceniany jest jako słodki, kremowy, a przy tym przełamany delikatnymi akcentami pieprzu. Lekko oleista na początku, ma niezbyt długi przyjemny finisz. Dostępne są też wersje smakowe: waniliowa (vanil), słony karmel (salted karamel) i ogórkowa (cucumber). Na polskim rynku odnajdziesz też odmiany: borówkową (blueberry) i cytrynową (citrus).

Liczne nagrody i kariera w Hollywood

Stoli jest wódką wielokrotnie nagradzaną i wyróżnianą w międzynarodowych konkursach. Była pierwszą marką wódki, która poleciała w kosmos (misja Sojuza 19) i zrobiła karierę z gwiazdami srebrnego ekranu. Właśnie po tę wódkę sięgał Roger Moore jako James Bond w „Zabójczym widoku” i Tom Hanks w filmie „Masz wiadomość”. Stoli cały czas jest jedną z najwyżej ocenianych wódek na świecie, więc warto jej spróbować.

Wódka z lodem w szklance

Wódka Hlibny Dar

Ukraińska wódka Hlibny Dar jest dostępna także z etykietą o nazwie Hlebnyi Dar, a internetowe zestawienia nieraz używają określeń Хлібний Дар, Khlibnyi Dar, Hlebnyi Dar, Hlebny Dar, Khlebny Dar lub Hlebni Dar. Chodzi oczywiście o jedną i tę samą wódkę. Eksperci oceniają ją bardzo wysoko i mimo relatywnie niskiej ceny zaliczają do segmentu premium. 

Na nieprzeciętne walory smakowe wpływa przede wszystkim wysokiej jakości woda ze źródeł artezyjskich w rejonie Czerkasów i wartościowe zboża. Na żyznych czarnych glebach Ukrainy doskonale rosną pszenica, żyto i jęczmień. Ostateczna kompozycja powstaje dzięki sprawdzonej recepturze i długiemu procesowi destylacji i filtracji.

Jak smakuje wódka Hlibny Dar?

Hlibny Dar to wódka gładka, intensywna i wyrazista. Aromat jest świeży i składa się z nut lasu, jałowca i chleba. Słodkawy smak ma wyczuwalne nuty zboża i miodu, a jednocześnie lekką pikantność. Średnio długi finisz jest bardzo przyjemny i lekki. Dostępne są też wersje bezglutenowa (destylowana z kukurydzy) i słodsza, oparta na nalewach imbiru i miodu.

Międzynarodowe uznanie

Ta ukraińska wódka zdobyła wiele wyróżnień na prestiżowych, międzynarodowych imprezach. Była nagradzana między innymi na International Spirits Challenge i New York International Spirits Competition. Warto jej spróbować we własnym domu i odkryć całe bogactwo dostępnych aromatów. Tym bardziej że cena jest bardzo atrakcyjna (około 40 zł / 0,5 l).

Wypróbuj luksusowe wódki z naszej oferty

Nabrałeś ochoty na degustację ekskluzywnego alkoholu? Opisywane wódki zagraniczne znajdziesz w renomowanych polskich sklepach. Niedługo na naszym blogu pojawi się kolejny wpis z tej serii, tym razem o ekskluzywnych wódkach produkowanych w 100% w Polsce. Mamy nadzieję, że dzięki temu odkryjesz kolejne inspiracje i nowe smaki.

Tagi: