Facebook PixelAlkohol na wesele – praktyczny poradnik dla przyszłej pary młodej - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Alkohol na wesele – praktyczny poradnik dla przyszłej pary młodej

Organizując ślub i wesele, warto skrupulatnie zaplanować wszystkie szczegóły dotyczące tej wymarzonej uroczystości. Do kluczowych decyzji należy m.in. wybór sali, w której odbędzie się impreza, zespołu muzycznego oraz sukni ślubnej i garnituru. Bez wątpienia jednym z najważniejszych aspektów przyjęcia jest również jedzenie i odpowiedni alkohol na wesele. Bez napojów z procentami trudno wyobrazić sobie prawdziwą ucztę, która zadowoli zarówno parę młodą, jak i zaproszonych gości. Zakup odpowiednich trunków budzi w organizatorach imprez wiele wątpliwości i powoduje liczne rozterki. Jakie alkohole wybrać, ile butelek kupić i gdzie je zamówić? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie, więc zapraszamy wszystkie przyszłe pary młode!

Spis treści

Wódka na wesele – najważniejsze informacje

Na jaką wódkę się zdecydować?

Nalewanie wódki na weselu
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wódki w różnych przedziałach cenowych, więc wybór na pewno nie jest prosty. Na co zatem zwrócić uwagę podejmując decyzję? Najważniejszych kryteriów analizowanych przez pary młode jest kilka i należą do nich m.in.:

  • Cena.

Organizacja przyjęcia weselnego wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego wielu przyszłych nowożeńców stara się na różne sposoby ograniczyć koszty. Warto zatem w pierwszej kolejności ustalić budżet, jakim dysponujecie na alkohol i na tej podstawie wybrać rodzaje wódki, których cena odpowiada Waszym możliwościom finansowym. Do tańszych marek zaliczana jest np. Żołądkowa de Luxe oraz Żubrówka Biała (ok. 22-24 zł za 0,5 l). Nieco droższe są wódki takie jak np. Pan Tadeusz, Biały Bocian lub Stock (25-29 zł za 0,5 l). Różnice cenowe na pierwszy rzut oka może nie są duże, ale przy niemal hurtowych ilościach będą miały spory wpływ na końcowy rachunek do zapłaty.

  • Smak.

Każdy ma inne preferencje, jeśli chodzi o smak wódki, więc warto mieć świadomość, że nie da się dogodzić wszystkim. Zdecydujcie się zatem na zakup tego trunku, który to Wam najbardziej smakuje. Jeśli nie macie określonych preferencji, rozejrzyjcie się w swoim najbliższym otoczeniu. Zwróćcie uwagę, jaka wódka była serwowana na rodzinnej uroczystości lub ostatnio organizowanym weselu i z jakimi rekcjami gości się spotkała. Dobrym rozwiązaniem okazać się może również weryfikacja opinii dostępnych w Internecie – np. na grupach lub forach zrzeszających pary młode, które przyjęcie weselne mają już za sobą.

  • Wygląd.

Dla wielu osób istotną kwestią jest również wygląd butelek, które mają znaleźć się na stołach. W takiej sytuacji warto zweryfikować, jak prezentują się wódki poszczególnych marek i tym uwarunkować swoją ostateczną decyzję. Pamiętajcie, że jeśli wybierzecie butelki, które niekoniecznie odpowiadają Wam wizualnie, nic straconego! Możecie ozdobić je we własnym zakresie poprzez personalizowane zawieszki lub etykiety.

Jak serwować wódkę na weselu? 

Pierwsza i najważniejsza zasada mówi o tym, że podawana wódka powinna być przede wszystkim schłodzona. Przed przyjęciem weselnym należy przechowywać ją w chłodni lub lodówce, natomiast w czasie uroczystości, najlepiej stawiać na stole w specjalnych wiaderkach z lodem (tzw. coolerach). Zazwyczaj dysponują nimi restauracje organizujące przyjęcia weselne lub firmy cateringowe. Między innymi z uwagi na utrzymanie odpowiedniej temperatury napoju alkoholowego, warto zakupić wódkę w butelkach o pojemności 0,5 l. Co prawda cenowo opłaca się nieco mniej niż 0,7 l i 1 l, ale zapewnia szybszą rotację i zanim trunek zdąży się ogrzać, sprawnie zostaje wypity, a personel (lub świadek) może podać kolejną „połówkę” prosto z chłodni. Dodatkowym atutem butelki o mniejszej pojemności jest fakt, że lepiej prezentuje się na stole i znacznie łatwiej rozlewa się z niej wódkę do kieliszków. Skoro o kieliszkach mowa, o nich też nie należy zapominać. Powinny znaleźć się przy talerzu każdego pełnoletniego uczestnika imprezy. Rekomendujemy skorzystanie z dość małych kieliszków o pojemności 25 ml – takie rozwiązanie ograniczy marnowanie się alkoholu i pozwoli gościom dłużej zachować dobrą formę. Do wódki warto podać wodę z cytryną, soki oraz popularne napoje gazowane.
Alkohol weselny

Ile wódki kupić na wesele? 

Szacując liczbę potrzebnych butelek, warto szczegółowo przeanalizować listę gości. Zapotrzebowanie na wódkę uzależnione jest bowiem od zaproszonego towarzystwa i możliwości uczestników w kwestii spożywania mocnych alkoholi. Co ciekawe, czynnikiem mającym wpływ na rekomendowaną liczbę butelek wódki, może być również lokalizacja, w której odbywa się przyjęcie. Ocenia się, że w górach czy na Śląsku weselnicy są w stanie spożyć jej więcej niż ci, bawiący się np. na północy Polski.

Jeśli macie problem z indywidualnym wyliczeniem zapotrzebowania na wódkę, skorzystajcie z uniwersalnego przelicznika, który zwykle rewelacyjnie się sprawdza. Przyjmijcie jako szacunkową wartość 0,5 litra na każdego uczestnika imprezy. W praktyce oznacza to tyle, że wesele na 60 osób wiąże się z zakupem 30 litrów wódki, a większe przyjęcie dla 120 gości wymaga nabycia 60 litrów tego ok. 40-procentowego trunku. W obliczeniach warto uwzględnić nawet osoby poniżej osiemnastego roku życia oraz te, które z pewnością nie będą spożywać alkoholu (m.in. kobiety w ciąży). Dlaczego należy brać pod uwagę taką nadwyżkę? Ponieważ może okazać się przydatna podczas nieplanowanych sytuacji, w których potrzebna będzie butelka mocnego trunku, np. jako bilet przejazdu przez napotkaną bramę weselną czy nagroda w konkursie.

Jeżeli planujecie organizację poprawin, warto zakupić o 25% więcej wódki, zakładając, że kolejnego dnia goście również będą chętni do jej spożycia. Zazwyczaj zainteresowanie alkoholem rano po weselu jest znacznie mniejsze, ponieważ uczestnicy przyjęcia regenerują się po imprezie, a ponadto spora część z nich wraca do domu samochodem.

Inne alkohole na weselu 

Jaki alkohol poza wódką powinien pojawić się na weselnym stole?

Coraz większym zainteresowaniem wśród par młodych i ich gości cieszą się również alkohole inne niż wódka. Do najbardziej popularnych trunków możemy zaliczyć m.in.:

Najczęściej spożywane na weselach przez kobiety, choć panowie również coraz chętniej po nie sięgają. To trunek sporo słabszy niż wódka, dedykowany osobom preferującym napoje o mniejszej zawartości alkoholu. Jakie wino najlepiej wybrać? Podobnie, jak w przypadku wódki, tutaj również, trudno będzie dogodzić każdemu. Warto zatem kierować się dopasowaniem trunku do potraw, a także zwrócić uwagę na dobre samopoczucie gości. Biorąc pod uwagę dwa powyższe aspekty, należy postawić na wina wytrwane – zarówno białe, jak i czerwone. Pasują do większości dań z weselnego menu, a przy okazji nie zawierają cukru i mają w składzie najmniej siarki. Jeśli chcecie wypić z gośćmi kieliszek do tortu lub innego deseru, kupcie też kilka butelek wina słodkiego, które w takiej sytuacji najlepiej się sprawdzi.

Obecność tego trunku na weselu niewątpliwie będzie dla jego smakoszy miłym zaskoczeniem. Wybierzcie tę markę, którą sami najbardziej lubicie lub zdecydujcie się na coś ze średniej lub wyższej półki cenowej. Zdecydowanie nie warto wybierać najtańszej, niskogatunkowej whisky, bo z pewnością nie znajdzie swoich zwolenników. Do najpopularniejszych marek w przystępnych cenach należą m.in.: Grant’s, Jack Daniels, Jim Beam oraz Ballantine’s.

  • Piwo.

Również ten trunek o niższej zawartości alkoholu ma na weselach szerokie grono zwolenników. Warto postawić na zakup piwa zarówno jasnego, jak i ciemnego, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Oryginalnym urozmaiceniem może okazać się zakup kilku butelek ciekawych, niszowych firm, co pozwoli gościom odkryć nowe smaki.

Ile alkoholu kupić na wesele? 

Wiele par młodych ma problem z oszacowaniem ilości alkoholu niezbędnego na przyjęcie weselne. Znaczna większość przyszłych nowożeńców obawia się, że kupią zbyt mało napojów procentowych i zabraknie ich dla gości w czasie imprezy. W rzeczywistości, po weselach pozostają zwykle spore zapasy, które na szczęście się nie marnują. Wódkę, wino czy piwo można rozdać rodzinie lub umieścić w domowym barku i spożyć w dogodnym momencie. Ile zatem kupić alkoholu na wesele, aby nie martwić się, że któregokolwiek z nich zabraknie? Jeśli chodzi o whisky, wystarczy dosłownie kilka butelek, chyba że macie świadomość obecności wielu osób, będących jej zwolennikami. W przypadku wina, za absolutne minimum uznawana jest jedna butelka na cztery osoby. Jeśli chodzi o piwo, optymalna ilość to 0,33 l na dwie osoby. Podane rekomendowane wartości dotyczą wesela, na którym dominującym alkoholem pozostaje wódka. Jeśli całkowicie rezygnujecie z mocnych trunków i chcecie zaproponować gościom np. wyłącznie wino, warto dokonać indywidualnej kalkulacji.

Tradycyjnie wódka to podstawowy alkohol weselny – wita się nią parę młodą, wznosi toasty i rozdaje w wygranych konkursach. Jednak coraz większą popularnością cieszą się również inne trunki, takie jak wino, piwo oraz whisky. Firma Cortez w swojej ofercie posiada szeroki wybór alkoholi w bardzo przestępnych cenach i od lat dostarcza je na wesela swoich klientów. Szukacie pewnego partnera, który dowiezie zamówione trunki we wskazanym terminie? Świetnie się składa, bo mamy w tym ogromne doświadczenie. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu, a sporządzimy dla Was dedykowaną ofertę.