Facebook PixelRodzaje whisky – jaki trunek wybrać? - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Rodzaje whisky – jaki trunek wybrać?

Whisky to wysokoprocentowy napój alkoholowy, który wyróżnia się charakterystyczną bursztynową barwą i niepowtarzalną głębią smaku. Trunek powstaje z zacieru jęczmiennego lub słodowego. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje whisky i wybierz coś w sam raz dla siebie!

Spis treści:

Najpopularniejsze rodzaje whisky

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów whisky, które mogą się różnić między sobą składem, długością leżakowania i krajem pochodzenia. Ten napój zwykle zawiera około 40% alkoholu i… nie należy do najtańszych! Jaki rodzaj whisky wybrać

Najpopularniejsze rodzaje whisky to:

  • Malt whisky, wytwarzana niemal wyłącznie ze słodu jęczmiennego. Jest to najbardziej klasyczna i najszlachetniejsza wersja whisky. Trunek powstały z jednego rodzaju ziarna w jednej destylarni jest nazywany single malt whisky. W wielu krajach produkcja tego napoju podlega licznym restrykcjom, aby zachować jego wyjątkowy smak i aromat. Przykładem jest whisky Glen Moray.
  • Grain whisky – do jej wytworzenia producenci wykorzystują przynajmniej jeden rodzaj zboża innego niż słód jęczmienny. Selekcję najczęściej przechodzą tym pszenica, żyto lub kukurydza. W takim wypadku finalna nazwa produktu często nawiązuje do surowca, którego użyto najwięcej podczas jej tworzenia. Na rynku istnieją również odmiany zawierające w sobie mieszankę malt whisky i grain whisky. Przykład to Bain’s Cape Mountain, luksusowy trunek pochodzący z RPA.
  • Single cask, czyli whisky z jednej beczki. Jest to produkt premium, który pochodzi niejako z jednej beczki i nie miesza się go z innymi beczkami. Whisky single cask może zostać rozcieńczona wodą, a na każdej butelce tego trunku powinna się znaleźć adnotacja o numerze beczki i ilości butelek rozlanych z danej beczki. Wymagania te spełniają m.in. Aultmore i niektóre odmiany Glen Moray.
  • Blended whisky. Ten rodzaj jest mieszaniną różnych rodzajów whisky słodowych i zbożowych. Niekiedy w jednej butelce kupażowanych jest nawet 40 rodzajów destylatów. Wszystko po to, aby osiągnąć pożądany smak, wygląd i aromat. Blended whisky jest bardzo popularna i przystępna cenowo. Mieszana whisky to na przykład Johnny Walker Red Label lub Ballantine’s.
  • Burbon. To rodzaj amerykańskiej whisky produkowanej z kukurydzy. Ta wyjątkowa whisky pochodzi z Kentucky i jest leżakowana w specjalnych, osmolonych beczkach przez co najmniej 2 lata. Dobrze znany Jim Beam to burbon.
  • Tennessee Whisky to trunek produkowany w Tennessee z kukurydzy, pszenicy, żyta i słodu jęczmiennego, a do jego filtracji wykorzystuje się węgiel drzewny z klonu cukrowego. Obecnie możesz kupić 4 rodzaje trunku produkowanego w ten sposób: Jack Daniel’s, George Dickel, Benjamin Prichard’s Tennessee Whiskey i Collier & McKeel.

Podział ze względu na miejsce wytwarzania

Whisky to alkohol, który w ostatnim czasie znacznie zyskał na popularności. Dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się produkcją tego znamienitego trunku.

Obecnie najbardziej cenione rodzaje whisky są wytwarzane w:

  • Szkocji – wśród bogatej oferty szkockiej whisky znajdziesz zarówno whisky single malt, jak i blended. W tym kraju tradycja wytwarzania whisky sięga wiele pokoleń wstecz. Szkocka whisky jest poddawana destylacji dwukrotnie, a niektórzy producenci przed samym butelkowaniem dodają do trunku karmel.
  • Irlandii – irlandzka whiskey (nazwa zawiera dodatkowe “e”) jest destylowana trzykrotnie i leżakowana przez minimum 3 lata. Ponadto trunek pochodzący z tego kraju jest produkowany wyłącznie z jęczmienia i słodu jęczmiennego.
  • StanachZjednoczonych – whiskey amerykańska (pisownia taka sama, jak w przypadku trunków z Irlandii) wyróżnia się krótszym czasem leżakowania oraz zastosowaniem nowych i osmolonych beczek. Do produkcji trunku wykorzystuje się słód jęczmienny, ziarna kukurydzy, żyta i pszenicy.
  • Japonii – whisky japońskie jest w dużej mierze wzorowane na trunkach pochodzących ze Szkocji i Irlandii. Najczęściej spotykanym rodzajem jest whisky blended, która łączy w sobie różne gatunki whisky pochodzące z jednej destylarni.

whisky w beczkach

Jak wybrać dobrą whisky?

Mnogość rodzajów sprawia, że może być Ci trudno wybrać trunek, który spełni Twoje oczekiwania. Dlatego warto wiedzieć, jakie cechy ma dobra whisky. Aby ocenić trunek, trzeba wziąć pod uwagę jego kolor, zapach, strukturę i smak.

Kolor zależy od pochodzenia

Szkocka whisky jest jaśniejsza i pojawiają się w niej charakterystyczne żółte odcienie. Whiskey amerykańska jest zdecydowanie ciemniejsza i zwykle ma kolor brązowy.

Zapach – nie może być nijaki

Po otworzeniu butelki mogą się pojawić zarówno owocowe, jak i słodkie czy wręcz ostre nuty. Aromat jest zależny od rodzaju użytych składników, sposobu ich połączenia oraz miejsca leżakowania. Preferencje zapachowe to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli spodoba Ci się aromat whisky, to istnieje duża szansa, że jej smak również będzie Ci odpowiadał.

Struktura trunku a jego jakość

Struktura whisky jest bardzo ważna, ponieważ na jej podstawie można ocenić jakość trunku. Dobra whisky powinna być lepka i gęsta, a jej konsystencja niekiedy odrobinę przypomina likier.

Smak – jedno z najważniejszych kryteriów

W zależności od rodzaju, whisky może mieć wyrazisty i lekko ziemisty posmak lub delikatny i karmelowy smak. Producenci dokładają wszelkich starań, aby zróżnicować swoją ofertę. Dlatego wśród bogatego asortymentu whisky z całego świata bez problemu znajdziesz smak, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim preferencjom.

Aby móc w pełni delektować się smakiem whisky, należy ją pić bez żadnych dodatków. W takim wypadku, zamiast lodu do szklanki możesz dodać specjalne, schłodzone kamienie granitowe, które nie zmieniają smaku alkoholu. Jeśli taka forma Ci nie odpowiada, to równie dobrze możesz pić whisky z lodem lub dodawać ją do popularnych drinków.

Mamy nadzieję, że nabrałeś ochoty na degustację różnych rodzajów whisky. Pamiętaj, że wszystkie trunki opisane w tym artykule znajdziesz w sklepach Cortez.

Tagi: