Facebook PixelPodróże szlakiem alkoholu – USA - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Podróże szlakiem alkoholu – USA

Amerykanin przy barze, zamawiający gładką, złocistą whiskey z lodem lub odrobiną wody sodowej – pewnie niejeden raz widziałeś taką scenę w filmach z Hollywood. W gruncie rzeczy alkohol odgrywał ważną rolę w kształtowaniu amerykańskiego społeczeństwa od samego początku jego istnienia. W epoce kolonialnej był obecny w tawernach, a w czasach prohibicji jedynie nielegalnie. Dziś kupisz go bez trudu, choć nie wszędzie i nie w każdym wieku.

W tym artykule przeczytasz o ulubionych trunkach współczesnych Amerykanów. Poznasz też parę ciekawostek o alkoholu serwowanym w USA. Mamy nadzieję, że dzięki temu dowiesz się czegoś nowego!

Burbon, czyli whisky po amerykańsku

O ile w Europie króluje szkocka, podróż szlakiem alkoholu w USA warto rozpocząć od burbona, nazywanego też whiskey (przez charakterystyczne „e”). To jeden z najpopularniejszych trunków, który spotkasz praktycznie w każdym barze. Czym różni się od whisky?

burbon w usa

Burbon (pisany również bourbon) to alkohol produkowany z mieszanki żyta, pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Ostatni składnik jest kluczowy – w mieszance zawartość kukurydzy musi wynosić co najmniej 51%. Ponadto burbon dojrzewa w opalonych dębowych beczkach przez co najmniej 2 lata, choć najbardziej cenione są te, które leżakują minimum 4 lata. Ściśle określona jest również zawartość alkoholu. Po zakończeniu destylacji trunek nie może zawierać więcej czystego etanolu niż 80% objętości.

Jak smakuje burbon i jak pić amerykańską whiskey

Najsłynniejszy w USA alkohol wyróżnia się interesującą słodyczą. Wyczuwalne aromaty to owoce tropikalne oraz intensywne nuty wanilii. Można go podawać na wiele sposobów, najlepiej w temperaturze pokojowej lub z dodatkiem wielu kostek lodu, kamiennych lub metalowych kostek do drinków („on the rocks”).

Warto zapamiętać, że burbon świetnie pasuje do krewetek, ostryg, homarów i innych owoców morza. Doskonale uzupełnia smak potraw mięsnych. Może nawet stanowić bazę dla mięsnego sosu.

Gdzie produkowany jest burbon?

Oryginalna amerykańska whiskey jest produkowany tylko na terenie USA. Największe zagęszczenie destylarni mieści się w okolicach miasta Bardstown, Kentucky. Jeśli odwiedzisz tamte regiony, postaraj się zobaczyć siedzibę znanej na całym świecie marki Jim Beam!

Wódka jest również popularnym alkoholem w usa

Najpopularniejszy mocny alkohol w USA

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Upgrade Points, Amerykanie upodobali sobie wiele różnych trunków. Który z nich jest najpopularniejszy? Ze statystyk wynika, że mieszkańcy USA najchętniej sięgają po whisky (burbon). Na drugim miejscu jest wódka. Ten duet rządzi aż w 33 różnych Stanach.

Jeśli planujesz podróż do Ameryki Północnej, warto wiedzieć, że preferencje co do alkoholi są zależne od regionu. Na przykład whiskey króluje na zachodzie (Kolorado, Montana, Oregon, Waszyngton i Wyoming), na południu (Alabama, Arkansas, Karolina Południowa, Tennessee, Wirginia Zachodnia) i w południowo-zachodnich stanach (Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Missouri, Nebraska, Oklahoma, Dakota Południowa). Odwiedzając stany północno-wschodnie stany, zauważysz, że miejscowi najchętniej zamawiają wódkę. Jest tak m.in. w Connecticut, Delaware, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Nowym Jorku, w Pensylwanii i na Rhode Island.

W USA nie każdy i nie wszędzie może kupić alkohol

W naszej podróży szlakiem alkoholu zatrzymamy się jeszcze przez chwilę nad ciekawostką, która sprawia, że USA intrygują turystów. W odróżnieniu od innych państw, które prowadzą jednolitą politykę dotyczącą sprzedaży alkoholu, w Ameryce każdy stan na własną rękę reguluję te warunki.

Niektóre stany to tzw. suche hrabstwa. Zaliczają się do nich Arkansas, Georgia i część Tennessee. Obowiązuje tam całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i lokalach gastronomicznych. Poza tym w wielu stanach alkohol może być sprzedawany tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, np. sklepach z mocnymi trunkami lub piwem.

Od ilu lat można kupić alkohol w USA?

Ograniczenia w dystrybucji alkoholu dotyczą rzecz jasna również wieku. W całych Stanach Zjednoczonych obowiązuje granica 21 lat. Dopiero w tym wieku można legalnie kupić alkohol. Europejski standard 18 lat jest honorowany wyłącznie na dwóch amerykańskich terytoriach – Portoryko (Puerto Rico) oraz na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych na Karaibach.

Być może zaciekawi Cię fakt, że w niektórych stanach osoba poniżej 21. roku życia nie może nawet wejść do lokalu, w którym sprzedaje się alkohol. To intrygujące, tym bardziej że mniejsze obostrzenia dotyczą zakupu broni. Na przykład w Teksasie, mając 18 lat, kupisz własną broń, ale piwa już nie. Pozostaje tylko powtórzyć: „co kraj, to obyczaj”!

Spróbuj amerykańskiego alkoholu w domu!

Planujesz podróż za ocean? W takim razie spróbuj wszystkich amerykańskich trunków, opisanych w tym artykule. A jeśli na razie nie ruszasz się z kraju, odwiedź sklepy Cortez w okolicy. Znajdziesz tam alkohole, które piją mieszkańcy USA i poznasz nowe smaki!

Tagi: