Facebook PixelJakie są najlepsze polskie alkohole? - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Jakie są najlepsze polskie alkohole?

Polska słynie z produkcji wysokiej jakości alkoholi. Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne trunki zyskały popularność na całym świecie. Poznaj najlepsze polskie alkohole, które cieszą się uznaniem w kraju i za granicą.

Dlaczego polskie alkohole są tak popularne?

Polska ma wielowiekową tradycję produkcji różnych alkoholi. Wiele z nich zyskało międzynarodową sławę i uznanie w oczach krytyków. Na taką popularność wpływa kilka czynników:

  • Surowce i produkty. Klimat w Polsce sprzyja uprawie składników do tworzenia różnych alkoholi. Zboża, ziemniaki oraz owoce są idealną podstawą do ich produkcji.
  • Tradycja i doświadczenie. Producenci korzystają z receptur i metod produkcji sprzed lat. Dzięki temu polskie alkohole są unikalne i wysokiej jakości.
  • Czysta woda. Polska słynie z dostępu do czystej wody. Jest kluczowym składnikiem w produkcji alkoholi, zarówno wysoko-, jak i niskoprocentowych.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że polskie alkohole uznawane są za produkty z najwyższej półki. Cieszą się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów w kraju i za granicą, także wśród klientów sieci sklepów alkoholowych Cortez.

Polskie alkohole

Najlepsze polskie wódki

W jednym z wcześniejszych artykułów na blogu wspominaliśmy o luksusowych polskich wódkach. Wódka to najpopularniejszy ze wszystkich trunków dostępnych w Polsce. Z tego powodu występuje pod szyldem różnych marek i wariantów. 

Jakie trunki są najlepiej oceniane przez konsumentów? Poniżej znajdziesz trzy propozycje.

Wódka Chopin

To wódka produkowana z ziemniaków, co nadaje jej delikatny i gładki smak. Co ciekawe, występuje również w wersji Chopin Rye, produkowanej z najwyższej jakości żyta z lokalnej rodzinnej farmy. Sam proces destylacji przez wiele lat niemal nie uległ zmianie. Chopin Rye to wódka o jedwabistej konsystencji, bogatym smaku i pikantnym finiszu. Szczególnie wyraźny jest jej zapach surowego, żytniego chleba.

Wódka Belvedere

To kolejna luksusowa wódka, która zdobyła uznanie poza granicami Polski. Produkowana jest z żyta, a jej destylacja odbywa się aż cztery razy. Takie podejście do procesu produkcji wpływa na wyczuwalną w smaku i armacie delikatną nutę wanilii.

Żubrówka

Żubrówka to prawdziwa ikona polskich wódek. W szczególności wyróżnia ją dodatek źdźbła trawy bizoniej, które w znaczący sposób wpływa na smak. Dzięki trawie trunek zyskuje wyczuwalne nuty wanilii, trawy oraz migdałów.

Najlepsze polskie piwa

Piwo to drugi po wódce najpopularniejszy alkohol spożywany w Polsce. Poza tymi najbardziej znanymi dostępne są również piwa z mniejszych, lokalnych browarów. Cieszą się one coraz bardziej rosnącym zainteresowaniem. Warto wspomnieć o piwie pochodzącym z dwóch browarów.

Piwa z browaru Amber

To rodzinny browar z Bielkówka pod Gdańskiem. Posiada własne ujęcie wody ze studni głębinowej oraz własną stację propagacji drożdży. Do wytwarzania słodu korzysta z własnych upraw jęczmienia browarniczego. Słynie w szczególności z Piwa Żywego i portera bałtyckiego Grand Imperial Porter. W 2022 roku produkty pochodzące z tego browaru otrzymały nagrody w konkursie World Beer Awards.

Piwa z browaru Kormoran

To regionalny browar z Mazur, również wielokrotnie nagradzany w profesjonalnych konkursach. Szczególnie godny polecenia jest Porter Warmiński. Równie intrygujący jest porter bałtycki Cornus Lupus czy pszeniczny Cormoran Witbier.

Piwa z małych browarów dostępne są nie tylko na rynku lokalnym. Można je również nabyć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży alkoholu na terenie całego kraju, na przykład w wybranych sklepach Cortez.

Polskie nalewki

Najlepsze polskie nalewki

Nalewki to alkoholowe napoje na bazie spirytusu lub wódki. Przygotowywane są przez macerację różnych składników (np. ziół, owoców, korzeni, przypraw) w alkoholu. Polska ma długą tradycję robienia nalewek. Warto spróbować różnych smaków, aby znaleźć swoją ulubioną nalewkę. Oto niektóre z nich:

  • Śliwowica, czyli nalewka śliwkowa o mocnym i intensywnym smaku. W szczególności zależy on od rodzaju użytych do produkcji śliwek. Oprócz smaku śliwek może mieć nuty korzenne, owocowe, które pochodzą z procesu destylacji. Tradycyjnie trunek ten tradycyjnie jest przechowywany w drewnianych beczkach;
  • Wiśniówka – tradycyjna nalewka o intensywnym smaku słodkiej wiśni;
  • Miętówka – nalewka o orzeźwiającym smaku mięty, podawana jako digestif lub dodatek do drinków;
  • Krupnik – słodki likier miodowy z dodatkiem przypraw (cynamon, goździki, imbir);
  • Wiśniak z wędzonych wiśni – to nietypowa nalewka, w której wykorzystuje się wędzone wiśnie. Jest nowoczesną interpretacją dawnej polskiej receptury.

Najlepsze polskie miody pitne

Miód pitny powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki (roztworu miodu z wodą). W zależności od proporcji składników miody mogą być słodkie (np. półtorak, dwójniak) lub bardziej wytrawne (np. trójniak, czwórniak). 

Jednymi z największych producentów miodów pitnych w Polsce są:

  • Spółdzielnia pszczelarska Apis – godny polecenia jest jej trójniak Staropolski Tradycyjny. Wszystkie produkty Apis powstają w Lublinie;
  • Pasieka Jaros – wielokrotnie nagradzana za produkcję miodów pitnych. Pasieka ta znajduje się w Łaziskach koło Tomaszowa Lubelskiego. Świetnym wyborem będzie Dwójniak Koronny lub Trójniak Trybunalski.

Cydr – skarb z polskich sadów

Cydr dawniej zwany był jabłecznikiem, gdyż to właśnie jabłka są głównym składnikiem potrzebnym do jego produkcji. Trzeba przyznać, że Polska na całym świecie znana jest z uprawy niezliczonych odmian jabłek. Jest to więc idealne zaplecze surowcowe dla produkcji tego alkoholu. Szczególnie ceniony jest cydr produkowany z soku owocowego. Alkohol ten świetnie orzeźwia w gorące, letnie dni.

Najlepsze polskie alkohole znajdziesz w sklepach Cortez

Wiele ze wspomnianych wyżej alkoholi zrobiło międzynarodową karierę. Jednak preferencje co do smaku alkoholu są kwestią gustu i osobistych upodobań. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko spróbować każdego ze słynnych trunków.

Wyśmienite polskie wódki, piwa, miody pitne i cydry znajdziesz w bogatej ofercie sklepów Cortez. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom odkryjesz nowe smaki!

Tagi: ,