Facebook PixelNajpopularniejsze rodzaje i sposoby warzenia piwa - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Najpopularniejsze rodzaje i sposoby warzenia piwa

Piwo to niskoprocentowy napój alkoholowy, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Obecnie na świecie istnieje kilkadziesiąt rodzajów piwa i wciąż powstają nowe. W tym artykule przeczytasz o najpopularniejszych gatunkach tego trunku i sposobach jego warzenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

Piwo – czym jest i jak powstaje?

Złocisty napój powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej. Ten trunek może zawierać od 4 do nawet 12% alkoholu. W jego składzie znajdziesz wodę, słód, drożdże i chmiel, a niekiedy również inne składniki, które wpływają na jego barwę i smak.

Produkcja piwa składa się z kilku etapów i może zajmować od 3 tygodni do 2 lat. Na długość procesu produkcji wpływa przede wszystkim czas leżakowania w beczkach. Na ogół eksperci mówią o 8 podstawowych etapach powstawania piwa:

  1. Śrutowanie słodu
  2. Zacieranie słodu
  3. Filtrowanie i wysładzanie
  4. Gotowanie i chmielenie
  5. Fermentacja
  6. Dojrzewanie
  7. Filtracja i pasteryzacja
  8. Rozlew

Choć proces produkcji piwa jest dosyć skomplikowany, to jednak mając odpowiedni sprzęt, można go odtworzyć w domowych warunkach.

Picie Piwa w grupie

Sposoby warzenia piwa – podstawowe rodzaje fermentacji

Warzenie piwa to ogół czynności, które mają na celu wytworzenie gotowego produktu. W trakcie tego procesu stosuje się różne metody bezpośrednio wpływające na wygląd piwa i jego smak. Za najważniejszy etap produkcji złocistego trunku uznaje się fermentację. To właśnie wtedy piwo nabiera swojej mocy.

W zależności od rodzaju użytych drożdży wyróżnia się trzy rodzaje fermentacji: górną, dolną i spontaniczną. W wyniku fermentacji górnej powstają piwa typu ale, a fermentacja dolna jest wykorzystywana podczas produkcji lagerów. Natomiast fermentacja spontaniczna jest stosowana głównie w Belgii do wytworzenia piwa o nazwie Lambic. Na czym dokładnie polegają te metody?

Fermentacja górna

Fermentacja górna jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia. W tym celu wykorzystuje się drożdże górnej fermentacji, czyli Saccharomyces cerevisiae, które skupiają się na powierzchni beczki, tworząc pianę lub charakterystyczny kożuch. Piwa typu ale fermentują w temperaturze od 15 do nawet 25°C, a sam proces jest bardzo szybki i intensywny. Przez cały czas trwania fermentacji beczka musi pozostawać otwarta. Powstałe w ten sposób piwo wyróżnia się bogatym, owocowym smakiem.

Fermentacja dolna

Do przeprowadzenia fermentacji dolnej stosuje się drożdże Saccharomyces pastorianus. Proces dolnej fermentacji odbywa się w niskich temperaturach wynoszących od 5 do 13°C. W jego wyniku drożdże opadają na dno beczki. Fermentacja dolna zajmuje więcej czasu niż fermentacja górna. Aby usprawnić cały proces, stosuje się specjalne beczki o dnie w kształcie stożka, które na czas fermentacji są zamykane. Natomiast do utrzymania optymalnej temperatury wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia chłodzące.

Fermentacja spontaniczna

Fermentacja spontaniczna polega na tym, że brzeczka piwna nie jest zaszczepiana drożdżami. Zostawia się ją gorącą w otwartych beczkach lub kadziach, aby drożdże wraz z powietrzem spontanicznie przedostały się do zbiornika. Podczas fermentacji spontanicznej stosuje się różne metody, żeby przyspieszyć proces osadzania się na beczkach drożdży i innych mikroorganizmów występujących w naturze. Fermentacja ta może trwać od kilku miesięcy do roku.

Piwo rodzaje

Podstawowe rodzaje piwa

W bogatej ofercie sklepów Cortez znajdziesz napoje, które znacząco różnią się między sobą kolorem, smakiem, konsystencją i aromatem. Oto 11 najpopularniejszych rodzajów piwa wraz z ich krótką charakterystyką:

  • Jasny lager. To najpopularniejszy gatunek piwa, który wyróżnia się przepiękną, złocistą barwą. Doskonale gasi pragnienie, ponieważ jest orzeźwiający, mocno gazowany i ma wytrawny smak. 
  • Pilzner. To niefiltrowane piwo o lekko słodkawym i chmielowym smaku. Może mieć kolor złoty lub bursztynowy.
  • Ciemny lager. Ten rodzaj piwa ma mętną konsystencję, a w jego smaku można wyczuć nuty karmelowe, orzechowe i czekoladowe. Ciemny lager jest piwem bawarskim i przybiera kolory od miedzianego do czarnego.
  • Marcowe. To piwo Niemcy warzą z okazji Oktoberfest. Jego smak łączy w sobie nuty opiekanego słodu i lekkiej goryczki. Piwo marcowe jest przejrzyste i ma kolor bursztynowo-miedziany.
  • Bock (Koźlak). Charakteryzuje się lekko korzennym i karmelowym aromatem oraz kremową pianą. Piwo bock najczęściej ma kolor ciemnozłoty lub głębokobursztynowy.
  • Porter. To jedno z mocniejszych piwo o ciemnej barwie i lekko brązowej pianie. W zależności od miejsca produkcji możesz w nim znaleźć nuty palone lub owocowe.
  • Stout. Mocne, czarne piwo o gęstej konsystencji, które ma ciemną pianę i wyrazisty smak. W piwie stout znajdziesz nuty palonego słodu, a także aromat kawy i czekolady.
  • Ale. To klarowne i mało gazowane piwo o owocowym aromacie. Piwo ale może mieć również karmelowe i orzechowe nuty oraz występuje w wielu różnych wariantach.
  • Pszeniczne. Piwo pszeniczne jest niefiltrowane i odrobinę mętne. Gdy je wypijesz, na dnie butelki znajdziesz charakterystyczny osad. Napój ma owocowy smak z wyczuwalną nutą bananów i cytrusów. Na rynku występuje w odmianie jasnej i ciemnej.
  • Piwa smakowe. Jest to szeroka i niezwykle popularna kategoria, w której znajdziesz piwa miodowe, aromatyzowane i owocowe.
  • Piwa specjalne. Są to piwa wyprodukowane przy użyciu nowych technologii, zawierające nietypowe składniki. Dobrym przykładem takich trunków są piwa wędzone, warzywne, ziołowe lub ryżowe.

Bogaty asortyment piw to prawdziwy raj dla miłośników tego trunku. W sklepach Cortez znajdziesz najróżniejsze rodzaje piwa z całego świata. W efekcie bez trudu wybierzesz napój, który odpowiada Twoim kubkom smakowym.

Dowiedz się więcej o: Historii alkoholu

Tagi: