Facebook PixelPodróże szlakiem alkoholu – Portugalia - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Podróże szlakiem alkoholu – Portugalia

Portugalskie wina są znane ze swojego wyjątkowego smaku i aromatu. Jednak to nie jedyny alkohol, którego warto spróbować, odwiedzając ten kraj. Co jeszcze pije się w Portugalii?

Z jakich alkoholi słynie Portugalia?

Portugalia słynie z bogatej tradycji picia wina, co nie oznacza, że w tym kraju nie spożywa się również innych ciekawych trunków. Niemniej jednak Portugalczycy wyjątkowo upodobali sobie wino, co może mieć związek z faktem, że ten trunek jest produkowany w niemal w całym kraju. Plantacje winogron są rozsiane od południowego Algarve, przez położone na Atlantyku wyspy: Maderę i Azory, aż po północny region Minho.

W Portugalii panują doskonałe warunki do upraw winorośli. Wytwarzane w tym kraju wina są bardzo różnorodne, charakteryzują się głębią smaku, złożonością i potencjałem starzenia. Popularne gatunki to między innymi wino Porto, Vinho Verde, Madeira i Douro. Jednak wino to nie jedyny portugalski trunek, który zasługuje na uwagę. W tym kraju produkuje się również doskonałe destylaty, likiery i piwa.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich alkoholach gustują Portugalczycy!

Portugalia

Porto – najpopularniejsze wino z Portugalii

Porto to słodkie wino produkowane w regionie Douro, wytwarzane z kilku odmian winogron. Dolina Douro jest wyjątkowo pięknym miejscem, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Region położony w północnej, górzystej części kraju ciągnie się przez ponad 100 km wzdłuż rzeki Douro. Strome zbocza są pokryte winnicami usytuowanymi na charakterystycznych tarasach. Mniej więcej połowa upraw winorośli z tego regionu jest przeznaczona do produkcji wina Porto, a z pozostałych upraw powstaje wino Douro lub Vinho do Douro.

W dolinie Douro rośnie ponad osiemdziesiąt różnych szczepów winogron, które zostały oficjalnie uznane za odpowiednie do wyrobu wina Porto. Wśród nich znajdują się takie szczepy jak: Tinta Roriz, Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Cao oraz Tinta Barroca. Nazwa Porto jest chroniona, co oznacza, że wino o tej nazwie może być produkowane tylko w Portugalii. Porto zawiera ok. 20% alkoholu, a jego podstawowe rodzaje to:

  • Ruby – czyli mocno czerwone i bardzo słodkie wino butelkowane, starzone przez krótki czas w dużych dębowych beczkach. Wino Ruby wyróżnia się niską ceną.
  • Tawny – jest to odmiana bardziej wytrawna, ze względu na dłuższe leżakowanie ma charakterystyczną bursztynową barwę i słodki smak, który jest mniej owocowy niż Ruby i zawiera akcenty orzechowo-karmelowe. Tawny powstaje przez mieszanie wina leżakowanego w beczce przez minimum 3-5 lat.
  • Vintage – jest to wino zrobione z winogron zebranych w jednym sezonie. Vintage wytwarza się z najlepszych roczników, a czas jego dojrzewania może być datowany na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Nie pozostaje to bez wpływu na cenę wina. Vintage uchodzi za jedno z najdroższych portugalskich win.

Wino Porto jest słodkie, aromatyczne i wzmacniane. Podczas fermentacji dodaje się do niego mocniejszego alkoholu, który powoduje, że fermentacja zostaje wstrzymana. W ten sposób powstaje słodkie wino wzmocnione o zawartości ok. 20% alkoholu.

Wino Porto występuje w odmianie czerwonej, białej lub różowej. Tradycyjne porto jest często serwowane jako wino deserowe, ponieważ idealnie pasuje do wielu popularnych w tym kraju deserów. Wino Vintage Porto świetnie komponuje się z dojrzałymi serami, orzechami i suszonymi owocami. Natomiast wino Porto Branco może być podawane jako aperitif z tonikiem, cytryną i lodem.

porto portugalia

Wino Madeira – jak powstaje i czym się wyróżnia?

Madeira to portugalskie wino wzmacniane wytwarzane na wyspie Madera. Produkcja wina rozpoczęła się wraz z przybyciem pierwszych osadników na początku XV w. Wówczas trunek ten nie wyróżniał się niczym szczególnym na tle pozostałych win wytwarzanych na kontynencie. Wszystko zmieniło się pod koniec XVI w., kiedy to przez przypadek odkryto, jak można przedłużyć zdatność wina do spożycia i poprawić jego walory smakowe.

Wino Madeira było częścią prowiantu dla załóg statków handlowych. Jednak podczas podróży bardzo szybko się psuło. Aby wydłużyć trwałość wina, zaczęto dodawać do niego alkohol aguardente wytwarzany z trzciny cukrowej, która w XVI była głównym bogactwem Madery. Wino przechowywano w beczkach pod pokładem. Z czasem okazało się, że długa droga i wysokie temperatury panujące pod pokładem znacząco wpływają na stabilność wina, jego zdolność do starzenia się oraz smak.

Bogata historia wina Madeira i znaczący udział tego trunku w wielu ważnych wydarzeniach o randze międzynarodowej pozwoliły mu na stałe zapisać się w portugalskiej kulturze. W 1979 roku założono Instituto do Vinho da Madeira. Zadaniem tej instytucji jest systematyzowanie wiedzy i pomaganie w doskonaleniu produkcji tego trunku.

Wino Madeira wytwarzane jest przeważnie z kilku odmian winogron, należą do nich: tinta negra mole, sercial, verdelho, bual i malvasia. Co ciekawe, rzadko zbiera się winogrona w pełni dojrzałe. Wina Madeira mają wysoki poziom kwasowości i różne poziomy słodyczy. Charakteryzuje je bursztynowy kolor, wyrazisty aromat i niepowtarzalny smak.

Czego jeszcze warto spróbować, będąc w Portugalii?

Portugalia słynie z wielu ciekawych trunków, które doskonale pasują do ciepłego klimatu śródziemnomorskiego. Popularne alkohole z tego kraju to między innymi:f

  • Ginjinha – jest to likier wiśniowy o wyjątkowym smaku i aromacie. Powstaje z połączenia wiśni, cukru i mocnego alkoholu. Ginjinha ma ok. 18-22% alkoholu i jest często podawana w kieliszkach z wisienkami lub w kieliszkach zrobionych z czekolady.
  • Piwa – w Portugalii dużą popularnością cieszą się orzeźwiające piwa, np. Super Bock i Sagres, ale także piwa kraftowe jak Sovina, Dos Santos, Mania, Burguesa, Letra, Toira, Passarola i Mirandum.
  • Likiery owocowe – w tym kraju możesz skosztować przepysznego likieru pomarańczowego, jeżynowego, ananasowego, bananowego, z marakui oraz likieru o smaku kasztanowym,
  • Aguardente – jest to rodzaj destylowanego spirytusu alkoholowego, który zawiera od 29% do 60% alkoholu i jest wytwarzany z trzciny cukrowej. 
portugalia alkohol znany ginjinha

Jeśli chcesz spróbować jednego z popularnych portugalskich trunków, nie musisz w tym celu wyjeżdżać za granicę! Bogatą ofertę najlepszych portugalskich alkoholi znajdziesz w sklepach Cortez. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Tagi: