Facebook PixelGatunki alkoholi – Odkrywamy tajemnice brandy - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Gatunki alkoholi – Odkrywamy tajemnice brandy

Zamknij oczy i wyobraź sobie aromat suszonych owoców, wanilii, przypraw korzennych i karmelu. To właśnie brandy – trunek o złożonym charakterze, który rozgrzewa zmysły i zachwyca bogactwem smaku. Przeczytaj nasz artykuł i odkryj tajemnice „palonego wina”!

Gatunki alkoholi - Odkrywamy tajemnice brandy

Co to jest brandy i skąd się wzięła?

Słowo „brandy” wywodzi się od holenderskiego „brandewijn”, które dosłownie oznacza „palone wino”. To określenie idealnie oddaje istotę tego trunku, który powstaje poprzez podgrzewanie wina w procesie destylacji. Historia brandy sięga starożytności, a trunek zyskiwał popularność w Chinach, na Bliskim Wschodzie, a później w Europie dzięki zaawansowanym technikom destylacji wprowadzonym przez Maurów.

Złoty wiek brandy przypada na XVII i XVIII w. Alkohol stał się wtedy ulubionym trunkiem arystokracji i elit. W tym okresie rozwinęły się też liczne regionalne odmiany brandy, takie jak koniak i armagnac, które do dziś cieszą się ogromnym uznaniem.

Jak powstaje brandy, czyli winiak?

  • Wszystko zaczyna się od winogron, które po zbiorach są poddawane fermentacji, w wyniku której powstaje wino. 
  • Następnie za pomocą specjalnych aparatów destylacyjnych, alembików, alkohol oddziela się od wody i innych składników. 
  • Otrzymany w ten sposób destylat leżakuje w dębowych beczkach, często przez wiele lat.
  • Po zakończeniu leżakowania brandy jest butelkowana i gotowa do spożycia.

Brandy – smak i aromat, który urzeka

Starannie przeprowadzona destylacja wydobywa zawarte w winie skoncentrowane nuty smakowe i aromaty, tworząc mocny alkohol o złożonym bukiecie. Brandy wyróżnia się piękną, bursztynową barwą, która może przybierać różne odcienie – od jasnego złota po głęboki mahoń – w zależności od czasu leżakowania i rodzaju beczek, w których dojrzewa.

Miłośnicy brandy chwalą ją przede wszystkim za złożoność. W aromacie brandy można wyczuć nuty suszonych owoców (rodzynki, morele, śliwki), przyprawy korzenne, wanilię, karmel, a nawet czekoladę i kawę. Smak jest nieoczywisty, zazwyczaj wytrawny z nutą słodyczy.

Czym jest brandy

Odkryj różnorodność, jaką oferuje świat brandy

Świat brandy jest niezwykle różnorodny i każdy może w nim znaleźć coś dla siebie. Zależnie od regionu pochodzenia, użytych szczepów winogron, metod produkcji i czasu leżakowania, eksperci wyróżniają kilka rodzajów tego trunku. Zobacz, które z nich są najpopularniejsze:

  • Koniak to najbardziej znana brandy, pochodząca z regionu Cognac we Francji. Jej produkcja podlega ścisłym regulacjom, a smak jest elegancki z nutami kwiatowymi, owocowymi i przyprawami.
  • Armagnac. Ta brandy również pochodzi z Francji, ale jest starsza i często uważana za bardziej wytrawną i złożony od koniaku. Armagnac produkowany jest w regionie Gaskonii, a jego wyrazisty charakter jest zasługą specjalnego systemu destylacji w alembikach kolumnowych.
  • Hiszpańska brandy słynie z głębokiego aromatu i długiego finiszu za sprawą systemu Solera. Solera to proces mieszania win młodych ze starymi, aby zachować harmonię smaków i aromatów oraz ciągłość jakości.
  • Włoska grappa. Wytwarzana jest z wytłoków winogronowych pozostałych po produkcji wina, co nadaje jej intensywny aromat i wysoką zawartość alkoholu. Grappa może być młoda i owocowa lub dojrzewać w beczkach, żeby nabrać bardziej złożonego charakteru.
  • Calvados. To francuska brandy jabłkowa produkowana w Normandii. Jej charakterystyczny owocowy bukiet sprawia, że idealnie sprawdza się jako aperitif lub digestif.

Oprócz tych najpopularniejszy rodzajów istnieje wiele innych regionalnych brandy, np. portugalska aguardente, grecka metaxa czy amerykańska brandy. Każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego!

Dowiedz się więcej: Czym się różni koniak od brandy?

Wiele osób używa zamiennie nazw „koniak” i „brandy”, mimo że nie są to synonimy. Koniak to specyficzny rodzaj brandy. Można więc powiedzieć, że każdy koniak jest brandy, ale nie każda brandy to koniak. 

Czym wyróżnia się koniak? Przede wszystkim pochodzeniem. Aby móc nosić miano koniaku, trunek musi pochodzić z regionu Cognac we Francji, położonego na północ od Bordeaux. Region ten podzielony jest na sześć stref (cru), a każda z nich charakteryzuje się innymi warunkami glebowymi i klimatycznymi, co wpływa na charakter produkowanego tam koniaku.

Produkcja „oryginalnego” koniaku podlega szeregowi ściśle określonych regulacjom, które dotyczą:

  • Użytych szczepów winogron – do produkcji koniaku dopuszczonych są tylko trzy, z których najważniejszy jest Ugni Blanc, a pozostałe dwa to Folle Blanche i Colombard.
  • Metody destylacji – koniak musi być destylowany dwukrotnie w miedzianych alembikach o specyficznej konstrukcji.
  • Leżakowania – koniak musi leżakować minimum 2 lata w beczkach z francuskich dębów.

Sam proces produkcji i nazwa „Cognac” są chronione francuskim prawem (Appellation d’Origine Controlee), a trunek ma opinię jednego z najbardziej prestiżowych na świecie.

Różnice pomiędzy koniakiem a brandy

Systemy klasyfikacji wieku i jakości brandy

Oznaczenia koniaku i armagnacu

W przypadku francuskich brandy wiek określa się na podstawie minimalnego czasu leżakowania destylatu w dębowych beczkach. Najczęściej spotykane oznaczenia to:

  • VS (Very Special) lub 3 gwiazdki – brandy leżakowała minimum 2 lata,
  • VSOP (Very Special Old Pale) lub 5 gwiazdek – minimum 4 lata leżakowania,
  • XO (Extra Old) lub oznaczenia „Hors d’Age” i „Vieille Reserve” – minimum 6 lat leżakowania. W przypadku koniaku minimalny czas leżakowania dla XO wynosi 10 lat.

Oznaczenia hiszpańskiej brandy

W Hiszpanii stosuje się system Solera, gdzie beczki ustawia się jedna na drugiej. Beczki są sukcesywnie uzupełniane trunkiem z wyższego poziomu, dzięki czemu brandy w każdej beczce jest mieszanką destylatów o różnym wieku, co nadaje jej głębię i harmonię smaku.

W ten sposób brandy w każdej beczce jest mieszanką destylatów o różnym wieku, a finalny produkt zyskuje niezwykłą głębię i harmonię smaku. System Solera to prawdziwa sztuka mieszania i pielęgnowania brandy przez wiele pokoleń.

Wiek brandy w systemie Solera określa się na podstawie najmłodszego destylatu, ale rzeczywisty wiek jest znacznie wyższy ze względu na ciągłe mieszanie. Dla destylatów o wyjątkowo długim leżakowaniu stosuje się oznaczenia VOS (ponad 20 lat) i VORS (ponad 30 lat).

Jak pić brandy i się nią delektować?

Jest wiele sposobów na to, jak pić brandy. Jeśli cenisz sobie klasykę, delektuj się nią solo, w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzanej w dłoniach albo specjalnym kieliszku typu snifter. Ogrzanie trunku dłońmi uwolni ukryte w nim nuty zapachowe i pozwoli Ci w pełni docenić jego bogactwo.

W upalne dni dodaj do brandy kilka kostek lodu, aby ją schłodzić i orzeźwić. Lód delikatnie łagodzi moc trunku, a przy tym podkreśla jego charakterystyczne nuty smakowe.

Z czym pić brandy?

Brandy świetnie sprawdza się w różnych kompozycjach. Doskonale smakuje z dodatkiem wody gazowanej lub coli, które podkreślają jej owocowe nuty. Miłośnicy słodkich smaków mogą połączyć brandy z sokiem pomarańczowym lub dodatkiem syropu cukrowego. 

Winiak to doskonała baza do tworzenia wyjątkowych koktajli. Sięgnij po klasyczne receptury (np. Sidecar, Brandy Alexander czy Metropolitan) i daj się ponieść niezapomnianym doznaniom smakowym. Kilka kropel brandy możesz też dodać do kawy, aby nadać filiżance małej czarnej wyjątkowego aromatu i rozgrzewającego charakteru.

Najlepszą brandy znajdziesz w sklepach Cortez!

Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci, jak wyjątkowym trunkiem jest brandy. Zapraszamy do sklepów Cortez, gdzie odkryjesz różnorodność świata brandy i znajdziesz swój ulubiony trunek!

Tagi: ,