Facebook PixelPodróże szlakiem alkoholu – Niemcy - Cortez Alkohole - Jagermaister
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Podróże szlakiem alkoholu – Niemcy

Niemcy kojarzone są przede wszystkim z bogatą kulturą picia piwa. Jednak ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Jakie alkohole są powszechnie spożywane w Niemczech?

Alkohol niemcy

Zakup i spożycie alkoholu w Niemczech – podstawowe informacje

Niemcy w ciągu roku spożywają znaczne ilości alkoholu. Najbardziej rozpowszechnionym trunkiem jest piwo, a na kolejnych miejscach plasują się wino i wódka. Przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu w Niemczech różnią się od naszych, krajowych regulacji. W tym kraju piwo i wino można legalnie kupować od 16 roku życia, a mocniejsze alkohole po ukończeniu 18 lat.

Alkohol w Niemczech możesz kupić w supermarkecie, sklepie z alkoholami lub restauracji. Spożycie alkoholu w miejscach publicznych na ogół jest dozwolone. Jednak od tej reguły istnieje kilka wyjątków, o których warto pamiętać, gdy wybierasz się do tego kraju. Alkoholu nie powinno spożywać się w parkach i środkach komunikacji publicznej.

Najpopularniejsze niemieckie alkohole

Niemiecka kultura alkoholowa jest bardzo zróżnicowana. Wśród bogatej oferty niemieckich napojów alkoholowych znajdziesz wyśmienite piwa, wina, likiery i brandy. Dużą popularnością cieszy się między innymi Jagermeister, czyli niemiecki likier ziołowo-korzenny o słodko-gorzkim smaku, który barmani chętnie dodają do kolorowych drinków. Poza likierem Jagermeister Niemcy są również znane z produkcji takich alkoholi jak:

  • Piwo – w samej Bawarii funkcjonuje obecnie ok. 650 browarów.
  • Wino – specjalnością niemieckich winiarzy są wina białe. Obecnie białe szczepy winorośli zajmują ponad 63% całej powierzchni niemieckiej uprawy.
  • Schnapps – jest to wysokoprocentowy napój alkoholowy, otrzymywany z destylatów fermentowanych ziemniaków, zbóż, korzeni lub owoców.
  • Korn – niemiecka wódka zbożowa, wytwarzana z pszenicy, żyta, owsa, gryki lub jęczmienia.

Niemieckie piwa – co warto o nich wiedzieć?

Wytwarzanie wysokiej jakości piwa to nieodłączny element tradycji i kultury tego kraju. Dlatego nie sposób przejść przez szlak alkoholi niemieckich, nie wspominając o tym trunku. Nasi zachodni sąsiedzi od lat bardzo poważnie podchodzą do produkcji piwa i dokładają wszelkich starań, aby odznaczało się najwyższą jakością.

Ciekawostką jest, że w roku 1516 ogłoszono i podpisano Bawarskie Prawo Czystości. Zgodnie z nim jedynymi składnikami piwa mogą być słód jęczmienny, woda i chmiel.

Obecnie w Niemczech obowiązuje Przejściowa Ustawa Piwna z 29 lipca 1993 r., na mocy której do wytworzenia piwa dolnej fermentacji mogą zostać użyte jedynie: słód jęczmienny, chmiel, drożdże i woda. Natomiast w przypadku warzenia piw górnej fermentacji dopuszcza się zastosowanie innych słodów niż jęczmienny, a także cukru buraczanego, trzcinowego, inwertowanego lub glukozy oraz środków barwiących powstałych z tych cukrów.

Niemieckie piwa – co warto o nich wiedzieć?

Popularne gatunki piw produkowanych w Niemczech to:

  • Bock, Doppelbock, Weizenbock, Eisbock, Dunkel, Kölsch, Vollbier, Rauchbier, Schwarzbier, Weizen, Schöfferhofer, Hefeweizen, Märzen, Pils, Weisse, Lager.

W Niemczech produkowanych jest ok. 5-6 tysięcy różnych gatunków piw. Niektórych z nich można spróbować w trakcie Oktoberfestu. Są to dożynki chmielne organizowane w Monachium od 1810 rok, podczas których celebruje się picie piwa i degustuje najlepsze gatunki. Oktoberfest to największe i zarazem najstarsze piwne święto, które cyklicznie odbywa się w Niemczech od 1810 roku.

Jednak to nie wszystko. Niemcy obchodzą też Dzień Niemieckiego Piwa, który przypada 23 kwietnia. To właśnie tego dnia w 1516 roku w Niemczech została wprowadzona ustawa regulująca wymogi przy produkcji piwa tzw. Reinheitsgebot. W okresie od 17 do 25 kwietnia w wielu browarach odbywają się liczne festyny, pokazy, prezentacje warzenia piwa i degustacje.

Bogaty świat niemieckich win

Czy wiesz, że Niemcy są dziesiątym największym producentem wina na świecie? Choć niemieckie wina nie są tak znane za granicą, jak piwa to jednak zdecydowanie warto ich spróbować.

  • Główne ośrodki produkcji wina znajdują się w regionie Nadrenii i Palatynatu, gdzie dominuje uprawa białych winogron, takich jak Riesling, Muller-Thurgau, Silvaner, Grauburgunder, Kerner i Pinot Blanc.
  • Niemieccy producenci zajmują się również wytwarzaniem czerwonych win. Popularne odmiany czerwonych winogron to Spatburgunder, Dornfelder, Trollinger, Regent, Portugieser i Lamberger.
  • W miejscowości uzdrowiskowej Bad Dürkheim w Niemczech co roku odbywa się Wurstmarkt. Jest to największy na świecie festiwal wina, który trwa przez dziewięć dni i przyciąga ponad 600 000 osób z różnych państw.

Jagermeister – z czego jest produkowany niemiecki alkohol ziołowy?

Jagermeister to niemiecki alkohol, którego nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Ten mocny likier ziołowy zawiera 35% alkoholu i często jest podawany z napojem energetycznym. Tak powstały drink nosi nazwę Jager Bomb i jest serwowany w wielu polskich i zagranicznych pubach.

Nazwa Jagermeister oznacza w języku niemieckim „mistrz łowiectwa”, a logo marki to jeleń z krzyżem między tykami, co ma być bezpośrednim nawiązaniem do postaci świętego Huberta z Liège.

Dokładny skład niemieckiego alkoholu ziołowego jest utrzymywany w głębokiej tajemnicy. Wiadomo tylko, że likier zawiera aż 56 ziół i przypraw, które budują jego słodko–gorzki, ziołowy smak. Obecność ziół sprawia, że wiele osób przypisuje mu właściwości lecznicze lub spożywa po posiłku jako napój ułatwiający trawienie.

Co sprawia, że Jagermeister jest tak wyjątkowy? Na uwagę zasługuje proces jego produkcji. Starannie wyselekcjonowane składniki są zamieniane w przepyszny likier podczas trwającej przez rok maceracji, która odbywa się w olbrzymich dębowych beczkach o pojemności 10000 litrów. Po zakończeniu tego procesu gotowy macerat jest poddawany filtracji, rozcieńczany wodą i doprawiany karmelem.

Jagermeister jest produkowany w miejscowości Wolfenbüttel, a sam zakład produkcyjny znajduje się przy ulicy Jagermeister Straße.

Niemieckie alkohole są dostępne w sklepach Cortez. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak wiele ciekawych trunków pochodzi z tego kraju. Życzymy udanych zakupów!

Jagermeister

Tagi: