Facebook PixelLuksusowe alkohole (część III) – whisky single malt - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Luksusowe alkohole (część III) – whisky single malt

Whisky od wielu lat uważana jest za alkohol luksusowy, a jej miłośnicy zwykli nazywać ją płynnym złotem. Nic dziwnego, że whisky występuje również w naszej serii artykułów o alkoholach premium. Tym bardziej że Polacy sięgają po nią coraz częściej. Odkryj 10 najlepszych whisky typu single malt, których warto skosztować lub kupić na prezent.

To już trzecia część naszego przeglądu po luksusowych alkoholach. Bądź na bieżąco i sprawdź nasz poprzedni artykuł: Luksusowe alkohole – Polskie wódki

Whisky single czy blended malt?

Zapewne niejeden raz spotkałeś się z podziałem whisky na trzy podstawowe typy:

  • Single malt (whisky słodowa) to trunek, który pochodzi wyłącznie z jednej destylarni;
  • Blended malt (mieszana) to alkohol powstały ze zmieszania kilku rodzajów whisky
  • Single cask, czyli whisky z jednej beczki, a przez to najrzadziej spotykana i najdroższa.

Top 10 whisky
W tej części serii o luksusowych alkoholach zaprezentujemy 10 najlepszych whisky single malt, od których warto zacząć przygodę z tym wybornym trunkiem. Wszystkie prezentowane alkohole są droższe od typowych i „marketowych” whisky blended, ale nadal pozostają w zasięgu większości konsumentów. Możesz je nabyć w dobrych polskich sklepach z alkoholami.

Auchentoshan

Auchentoshan to 12-letnia szkocka whisky, produkowana w destylarni w Lowlands od 1823 roku. Poddaje się ją procesowi trzykrotnej destylacji. Ta sama metoda produkcji wykorzystywana jest w irlandzkich gorzelniach, o czym pisaliśmy w jednym z artykułów z serii „Podróże szlakiem alkoholu”. Dzięki temu, że szkocka Auchentoshan jest destylowana trzyetapowo, ma bogaty, a przy tym lekki i łagodny smak. Jest więc idealna dla początkujących smakoszy!

  • Aromat: miód, płatki śniadaniowe, wanilia, karmel, banany, cynamon.
  • Nuty smakowe: crème brûlée, wanilia, limonka i mandarynki, prażone migdały, miód i toffi.
  • Finisz: przyjemny, rozgrzewający, pozostawia posmak przypraw korzennych i orzechów.

Glenkinchie

Podobnie jak poprzedniczka, Glenkinchie z dopiskiem „12 years old” to szkocka whisky z regionu Lowlands, zwanego „ogrodami Szkocji”. Jej historia sięga roku 1837. Dominują w niej słodkie aromaty roślinne i floralne, a więc nuty łagodne, które chętnie doceniają podniebienia początkujących.

  • Aromat: skoszona trawa, leśne runo, wanilia, tofii, zielone jabłko, skórka cytrynowa
  • Smak: jabłka, gruszki, dżem z gorzkich pomarańczy, wanilia, anyż, imbir, tony trawiaste i dębowe.
  • Finisz: niezbyt długi, ale wytrawny, pozostawia ślad skórki cytrynowej.

Glenlivet

Produkcją 12-letniej whisky Glenlivet zajmuje się jedna z największych destylarni w Szkocji, umiejscowiona w regionie Speyside. Smak trunku koneserzy oceniają jako lekki, waniliowy i roślinny. To bardzo delikatny alkohol, który docenisz już od pierwszej degustacji.

  • Aromat: letnia łąka, jabłka, brzoskwinie, jagody, wanilia.
  • Smak: letnie owoce, ananas, cynamon, migdały, wanilia.
  • Finisz: długi i rozgrzewający, bardzo kremowy, z wyczuwalnymi migdałami i dębem.

Singleton

Na pewno natknąłeś się na opis szkockiej whisky Singleton, jeśli choć raz szukałeś zestawienia alkoholi premium. Jest to jedna z najsławniejszych whisky w Europie, produkowana przez koncern, który zajmuje się również wytwarzaniem Johnny Walkera. Singleton 12-letnia jest bardzo łagodna i lekka, wręcz słodka. Dla klientów europejskich rozlewaniem zajmuje się destylarnia w Dufftown, powstała w 1896 roku.

  • Aromat: jabłka, sucha trawa, zboże, dębina, orzechy laskowe.
  • Smak: toffi, orzechy laskowe, jabłka, gruszki, cynamon.
  • Finisz: krótki, słodki, a przy tym delikatnie pikantny

Aberlour

Po aromatach lekkich i słodkich przychodzi pora na coś mocniejszego i wyrazistszego. Aberlour to 12-letnia szkocka whisky, która leżakuje w beczkach po sherry. Wpływ tego procesu można wyczuć w jej zapachu i smaku. To bardzo ciekawa propozycja dla początkujących smakoszy single malt, tym bardziej że roczna produkcja Aberlour jest ponad 5-krotnie mniejsza od omawianej wcześniej Singleton. Podobnie jak Glenlivet, Aberlour pochodzi ze Speyside.

  • Aromat: delikatna słodycz, świeże i suszone owoce, orzechy.
  • Smak: przyprawy korzenne, słodka czekolada.
  • Finisz: krótki, ale rozgrzewający, pozostawiający aromat korzenny.

Whisky single malt
Ciekawą alternatywą jest Aberlour 12-letnia Double Cask, czyli mieszkanka słodowych whisky z dwóch rodzajów beczek. Wyczujesz w niej lekko pikantne nuty, a także toffi, cynamon i imbir.

Glendronach

Glendronach (12-letnia) pochodzi z regionu Highlands, z destylarni powstałej w 1826 roku. Jej produkcja pozostaje w rękach koncernu, który jest właścicielem Jack’a Danielsa. Podobnie jak poprzedniczka, leżakuje w dębowych beczkach po sherry. W ten sposób nabiera pełnego i przyjemnego smaku. Doskonale sprawdzi się jako prezent lub na początek przygody z rozpoznawaniem charakterystycznych aromatów.

  • Aromat: sherry, śliwki, jabłka, karmel, miód, orzechy.
  • Smak: gorzka czekolada, wanilia, borówki, migdały, przyprawy korzenne.
  • Finisz: dość długi, pozwala wyczuć orzechy, gorzką czekoladę i goryczkę dębu.

Dalmore

Pierwszym, co rzuca się w oczy po zakupie Dalmore, to wyjątkowa butelka. Sławny jeleń ma 12 rogów, co symbolizuje wysoką jakość 12-letniej whisky. Pochodzi z destylarni w Highlands i kosztuje nieco więcej niż poprzedniczki, ale jest warta skosztowania. Whisky Dalmore przez 9 lat leżakuje w beczkach po bourbonie, a później przez 3 lata w beczkach po sherry oloroso. Dzięki temu zyskuje oryginalny smak pełen słodyczy.

  • Aromat: słód, kawa, skórka z pomarańczy, miód, migdały.
  • Smak: suszone śliwki, gorzka czekolada, orzechy, toffi, subtelna nuta torfu.
  • Finisz: długi, wyczuwalne orzechy, pomarańcze i miód.

Old Pulteney

Old Pulteney to 12-letnia whisky single malt, która wśród koneserów należy do bardzo pożądanych. Maturacja (leżakowanie) alkoholu odbywało się w starannie wyselekcjonowanych beczkach po bourbonie. Jak wiele innych whisky premium, pochodzi z regionu Highlands, a sama destylarnia powstała w 1826 roku. Ma ostrzejszy smak niż inne opisywane przez nas whisky, ale z pewnością jest dobra dla początkujących.

  • Aromat: morskie wodorosty, wanilia, banany, zioła, skórka cytrynowa.
  • Smak: kasztany, gorzkie pomarańcze, karmel, toffi, siano, dąb.
  • Finisz: średniej długości, nuty dębu, solanki i nieco trawy.

Springbank

Springbank to jedyna z opisywanych whisky, która przeszła tylko 10-letni proces leżakowania. Zdecydowanie wyróżnia ją pochodzenie – ten trunek premium nie pochodzi z destylarni korporacyjnej. Whisky jest produkowana w regionie Campbeltown przez firmę J&A Mitchell i butelkowana przez niezależną firmę Cadenheads. Z tego powodu roczna moc produkcyjna zakładu to mniej niż 750 tys. litrów, a cena jest wyższa niż w przypadku konkurencji. Springbank ma mocny smak i warto zaplanować jej degustację.

  • Aromat: cytrusy, mokre drewno, słód, owoce.
  • Smak: kawa, czarna porzeczka, miód, kakao, goździki, karmel, dym.
  • Finisz: długi i intensywny, z wyczuwalnym miodem, suszonymi śliwkami i gorzką czekoladą

Caol Ila

Ostatnia propozycja to szkocka, 12-letnia Caol Ila, destylowana na legendarnej już wyspie Islay. Ta single malt ma wyraźny, ale umiarkowany aromat dymny i morski. Warto ją poznać, tym bardziej że produkowana jest od 1828 roku i stanowi doskonałe wprowadzenie do świata whisky o ciężkim, torfowym charakterze.

  • Aromat: trawy, morskie wodorosty, jagody jałowca, piasek plaży, zielone jabłko.
  • Smak: torf, dym, skórka z cytryny, wanilia, zielone oliwki.
  • Finisz: długi i pikantny, można wyczuć cytrynowy pieprz, gałkę muszkatołową, cytrusy.

Od czego zaczniesz przygodę z luksusowymi whisky?

Szkockie whisky typu single malt to doskonała gratka dla każdego miłośnika trunków z wyższej półki. Chociaż często wspominaliśmy o osobach początkujących, nawet bardziej doświadczeni smakosze docenią aromaty zaklęte w płynnym złocie 10- i 12-letnich alkoholi. Wyczujesz je jeszcze lepiej, korzystając z profesjonalnych tulipanowych kieliszków do degustacji.

Pamiętaj – wszystkie opisywane przez nas whisky znajdziesz w dobrych sklepach z alkoholami w Polsce. Dlatego próbuj i sam oceń, która single malt będzie Twoją ulubioną!

Tagi: