Facebook PixelAlkohole popularne w Polsce – co piją Polacy? - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Alkohole popularne w Polsce – co piją Polacy?

Kultura picia alkoholu jest w naszym kraju szeroko rozwinięta, a różne trunki – obecne w wielu aspektach życia. Na przykład trudno wyobrazić sobie przyjęcie weselne bez wódki lub wspólny wieczór w gronie znajomych bez pysznego drinka. W tym artykule przyjrzymy się alkoholom, po które Polacy sięgają najczęściej. Kto wie, być może znajdziesz tu kolejne inspiracje!

piwo alkohol popularny w Polsce

Polacy chętnie sięgają po alkohol

Nie da się ukryć, że Polacy po alkohol sięgają bardzo chętnie i przy różnych okazjach. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy narodem, który – kolokwialnie mówiąc – nigdy nie trzeźwieje. Wręcz przeciwnie. Z każdym rokiem coraz większą popularność zyskuje trend kulturalnego picia, obejmujący między innymi degustowanie trunków wysokiej jakości. W tym artykule przyjrzymy się alkoholom, które na rodzimym rynku królują – zarówno tym standardowym, jak i nieco bardziej wykwintnym.

Piwo – niekwestionowany król każdej imprezy

Zdecydowanym faworytem „na co dzień” jest w Polsce piwo, żartobliwie nazywane przez niektórych „zupą chmielową”. To obowiązkowy element każdej imprezy i grilla. Wiele osób pije je również bez żadnej okazji, po prostu dla orzeźwienia lub smaku.

Polacy często wybierają rodzime marki piw, a także alkohole pochodzące z Czech lub Niemiec. Dużym zainteresowaniem cieszą się piwa regionalne, traktowane nieraz jako pamiątka z podróży po konkretnym regionie. To samo można powiedzieć o piwach rzemieślniczych, produkowanych na bazie unikalnych receptur. Liczne smaki i nietypowe aromaty przyciągają wielu chętnych.

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane rodzaje piw, w Polsce numerem 1 pozostają lagery. Z każdym rokiem rośnie też zainteresowanie piwami niepasteryzowanymi. Z kolei trunki ciemne i smakowe kojarzą się Polakom głównie ze specjalnymi okazjami lub degustacją.

wódka alkohol popularny w Polsce Cortez

Zakorzeniona kultura picia czystej wódki

Picie czystej wódki od dawien dawna wpisane jest w rodzimą tradycję. Według niektórych historyków pierwsza polska fabryka wódki została założona w 1774 roku we Lwowie. Zarówno niegdyś, jak i dzisiaj, sięgamy po ten alkohol w czasie spotkań z rodziną i na uroczyste okazje, takie jak wesele.

Polskie marki to przede wszystkim Pan Tadeusz, Dębowa Polska, Soplica Staropolska, Chopin i Wyborowa. Chociaż ta ostatnia marka jest własnością francuskiego koncernu, zboże i sama produkcja odbywa się na terenie Polski. Sporo oferuje rynek wódek aromatyzowanych. Dużą popularnością cieszy się m.in. wódka J.A. Baczewski o smaku jeżynowym lub Siwucha. Wódka jest również najczęściej wybieraną bazą do tworzenia rozmaitych drinków.

Wino – coraz częściej pierwszy wybór Polaków

Kolejnym trunkiem często spożywanym przez Polaków jest wino. To nieodłączny element romantycznych kolacji lub spokojnych wieczorów w gronie przyjaciół. Jak pokazują statystyki, wino przestaje być jedynie trunkiem na specjalne okazje. Coraz częściej Polacy piją je na co dzień. Duża rozpiętość cen i bogata oferta sklepów z alkoholami pozwalają z łatwością dopasować smak wina do swoich upodobań.

Polacy najczęściej sięgają po wina czerwone (w 2019 r. ich udział w rynku to aż 52%). Prym wiodą odmiany jednoszczepowe – primitivo, tempranillo, syrah, malce i monastrell. Spośród win białych pierwsze miejsce zajmują trunki wytrawne z odmian jednoszczepowych – macabeo, sauvignon blanc, viognier i chardonnay.

Zainteresowanie winami w Polsce rośnie. Co ciekawe, szukając dobrego wina, nie zawsze trzeba sięgać po butelkę z importu. Rodzime winnice również produkują ciekawe alkohole. Warto wybrać się na degustację do takich miejsc jak Winnica Jura pod Krakowem, Winnica Gostchorze oraz Winnica Skarpa Dobrska, założona w na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego

burbon w usa

Degustacja na poważnie

W Polsce przybywa zwolenników degustowania alkoholi, przede wszystkim whisky. Marki wybierane jako standardowe to Jameson, Johny Walker, Jim Beam, czy spopularyzowany na całym świecie Jack Daniels. Każda z destylarni produkujących te whisky ma w swojej ofercie tańsze odmiany, jak również alkohole, które produkowane są według specjalnych receptur lub leżakowały wyjątkowo długo. Te ostatnie niejednokrotnie osiągają zawrotne ceny. 

Na szczęście w dobrych sklepach z alkoholami możesz znaleźć ciekawe whisky, które świetnie nadają się na początek przygody z degustacją. I wcale nie zrujnują Twojego portfela!

Wypróbuj polskie alkohole dostępne w sklepach Cortez

Kultura picia w naszym kraju jest tak szeroka, że każdy bez trudu znajdzie odpowiedni alkohol. Jeśli chcesz postawić na sprawdzone marki lub spróbować czegoś nowego, przyjrzyj się ofercie sklepów Cortez. Wszystkie trunki wspomniane w tym artykule znajdziesz właśnie tam.

Tagi: