Facebook PixelJak pić koniak - przewodnik dla początkujących koneserów - Cortez
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Jak pić koniak – przewodnik dla początkujących koneserów

Koniak to jeden z najbardziej złożonych alkoholi na świecie. Dlatego tym trunkiem należy się odpowiednio delektować, aby móc doświadczyć pełni jego smaku i aromatu. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem dla początkujących koneserów i sprawdź, jak wydobyć z koniaku to, co w nim najlepsze!

Z tego artykułu dowiesz się:

Koniak – co to jest?

Koniak zdecydowanie nie jest zwykłym alkoholem. To szlachetny trunek, który powstał we Francji, a dokładniej w miejscowości Cognac, skąd pochodzi jego nazwa. Procedura wytwarzania koniaku nie zmienia się od przeszło 300 lat, a sama nazwa jest zastrzeżona i nie może być używana przez producentów spoza francuskiego regionu Charente. 

Koniak to rodzaj napoju alkoholowego typu winiak, czyli wina destylowanego przez podgrzewanie i leżakującego w dębowych beczkach wina. Zawiera ok. 40% alkoholu, a jego kolor może wahać się od głębokiego mahoniowego brązu do żółtej lub lekko słomkowej barwy.

Poradnik jak pić koniak

Koniak – rodzaje szlachetnego trunku

Zanim odpowiemy na pytanie, z czym pić koniak, warto najpierw dowiedzieć się, jakie są rodzaje tego trunku. Podział koniaku jest uzależniony od czasu leżakowania i prezentuje się następująco:

  • V.S. (Very Special) –  to koniak, który leżakuje w beczkach co najmniej dwa lata.
  • V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) – jest to koniak, który leżakuje w beczkach przez minimum cztery lata.
  • Napoleon –  ten koniak musi spędzić ok. 6 lat w beczkach.
  • X.O. (Extra Old) – od 2016 roku oznacza się w ten sposób koniaki, które leżakują przez co najmniej 10 lat (wcześniej wymagane było 6 lat).

Jak się pije koniak?

Istnieją pewne ogólnie przyjęte zasady, które określają, jak należy poprawnie pić koniak. Warto się do nich stosować, jeśli chcesz w pełni rozkoszować się tym wyjątkowym trunkiem. 

Zacznijmy od tego, jak podawać koniak. Podstawą będzie dobór odpowiedniego szkła. Do tego celu wybierz mały kieliszek o czarce zwężającej się ku górze. Taki kształt pozwala na lepszą koncentrację aromatów, które finalnie docierają do nosa, co znacząco potęguje doznania smakowe.

Gdy już wiesz, w czym pić koniak, czas przejść do jego temperatury. Trunek najlepiej spożywać, gdy ma temperaturę 21 stopni Celsjusza. Ponadto ważne jest, by pić koniak po posiłku, a nie w jego trakcie. Bezpośrednio przed degustacją koneserzy zalecają badanie sensoryczne przez węch. Niektóre koniaki mają intensywną woń, dlatego ze zrobieniem pierwszego łyku nie należy się śpieszyć.

Na początku koniak może wydać Ci się ostry, ponieważ język musi przywyknąć do styczności z alkoholem. Pierwsze łyki powinny być niewielkie –  wówczas każdy kolejny stanie się coraz przyjemniejszy. Bardzo istotne jest również rozprowadzenie trunku po całej jamie ustnej w taki sposób, aby dotarł do wszystkich kubków smakowych.

Jednak to nie wszystko. Eksperci wskazują, że w piciu koniaku równie ważny jest finisz, czyli doznania smakowe, które pojawiają się po przełknięciu trunku i nabraniu powietrza. Dopiero wtedy poczujesz pełną paletę wyjątkowych smaków i aromatów.

Z czym się pije koniak?

Miłośnicy koniaku dzielą się na dwie grupy. Wśród nich znajdziesz osoby, które uważają, że nie powinno się łączyć tego trunku z innymi napojami oraz osoby, które lubią eksperymentować i chętnie sięgają po niebanalne połączenia.

Koneserzy dopuszczają dodanie do kieliszka odrobiny wody, aby rozcieńczyć trunek, wydobyć z niego intensywniejszy aromat i złagodzić ostry smak. Jednocześnie odradza się picie koniaku z kostkami lodu, ponieważ lód osłabia zmysł smaku i może utrudniać rozpoznanie poszczególnych nut smakowych.

Jak przygotować efektowny drink z koniakiem? Sprawdź nasze propozycje!

Koniak w kieliszku do koniaku

Z czym można łączyć koniak?

Koniak jest powszechnie wykorzystywany do serwowania różnego rodzaju drinków. Barmani często łączą go z sokami:

  • wiśniowym,
  • limonkowym,
  • jabłkowym,
  • grejpfrutowym,
  • pomarańczowym,
  • lub ananasowym.

Miłośnikom słodkich drinków na pewno spodoba się też połączenie koniaku z bananem. Do takiej mieszanki dodaje się kruszony lód i odpowiednio dobrane wino musujące. W efekcie uzyskasz wysokoprocentowy koktajl o niepowtarzalnym smaku.

Do przyrządzenia orzeźwiającego koktajlu najlepiej wybierać młodsze roczniki, które mają mniej wyrazisty smak. Starszy koniak możesz zachować na wyjątkowe okazje. Taki trunek zapewni Ci niezapomniane doznania smakowe i doskonale podkreśli doniosły charakter ważnego wydarzenia. Jest to doskonała alternatywa dla innych wysokoprocentowych alkoholi.

Odrobina koniaku możesz też wzbogacić smak deserów, ciast, ulubionego likieru, a nawet do gorącej czekolady. Aby otrzymać pożądany smak, musisz zadbać o odpowiednie proporcje poszczególnych składników.

Czy koniak można pić z colą? 

Okazuje się, że tak! Koniak z colą to bardzo popularny drink, dostępny w wielu pubach i restauracjach. Zestawienie wytrawnego alkoholu ze słodką i gazowaną colą daje bardzo przyjemny smak. 

Czy koniak powinien być przechowywany w lodówce?

Ostatnią, lecz równie ważną kwestią, jest sposób przechowywania koniaku. Ten trunek zgodnie z tradycją powinien być podawany w temperaturze pokojowej i ogrzewany w dłoni. Jednak obecnie producenci oferują swoim klientom także specjalne koniaki przeznaczone do picia w wersji schłodzonej. Mając taki trunek, możesz go bezpiecznie przechowywać w lodówce.

Picie koniaku dostarcza wielu intensywnych wrażeń. Jego bogaty smak zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Aby tak się stało, musisz zadbać o prawidłowe podanie koniaku. Wówczas będziesz mógł w pełni rozkoszować się jego wyjątkową teksturą.

Wszystkie opisane przez nas powyżej – od napoje bezalkoholowe po trunki alkoholowe znajdziesz w specjalistycznych sklepach Cortez Alkohole.

Tagi: ,