Czy wiesz, że Włochy to największy producent wina na świecie? Właśnie dlatego drugim przystankiem w naszych podróżach szlakiem alkoholu jest słoneczna Italia. Dowiedz się więcej o wyśmienitych winach włoskich, które zadowolą każde podniebienie.
Włochy – kraj miłośników dobrego wina
Włosi mogą poszczycić się bogatą historią winiarstwa na tamtejszych żyznych glebach. Początki uprawy winorośli datowane są na 1000 r. p.n.e. Nowoczesne winiarstwo narodziło się po zjednoczeniu Włoch przez króla Wiktora Emanuela w 1961 r. n.e. Po chwilowym zastoju (spowodowanym I i II wojną światową), kultura picia wyśmienitego wina odbudowała się w latach 50. i 60. XX wieku.
Jeśli postanowisz odwiedzić ten słoneczny kraj na Półwyspie Apenińskim, bez trudu znajdziesz pyszne wino słodkie, wytrawne lub musujące. Obecnie wina włoskie produkowane są w 20 regionach geograficznych, a każdy z nich ma odmienne warunki uprawy, szczepy, a nawet zasady klasyfikacji alkoholu. Mimo tych różnic jedna kwestia nie podlega dyskusji – Włosi kochają dobre wino! Przeczytaj, jakie odmiany zasługują na degustację.
Najpopularniejsze wina włoskie
O włoskich winach można pisać bez końca, tym bardziej że Italia słynie z ponad 2000 odmian winorośli. Produkty tamtejszych winiarzy mają na etykietach następujące oznaczenia:
- Kolor: białe (bianco), czerwone (rosso), różowe (rosè lub rosato);
- Charakter: spokojne (fermo), lekko musujące (frizzante), mocno musujące (spumante);
- Smak: wytrawny (secco), delikatnie słodki (abboccato), półsłodki (amabile), słodki (dolce).
Wiedzę o włoskich winach warto usystematyzować ze względu na ich pochodzenie. Poniżej opisaliśmy najważniejsze szczepy trzech regionów Italii – Piemontu, Wenecji Euganejskiej i Apulii. Nie są to jedyne obszary, na których uprawiane są winorośle. Uwagę konesera z pewnością zwrócą także wina włoskie pochodzące z Abruzji (szczep Montepulciano), Toskanii (słynne Chianti) czy regionu winiarskiego Emilia-Romagna (białe wino Lambrusco).
Klasyczne wytrawne wina włoskie z Piemontu
Piemont to górzysty region Włoch, a długa zima nie sprzyja uprawie delikatnych szczepów. Tamtejsze winnice wypełniają więc specjalne odmiany, odporne na warunki atmosferyczne. Czerwone wina włoskie z Piemontu są wytrawne, dość mocne i lekko cierpkie w smaku. Dominujące szczepy to:
- Barolo z aromatami czekolady, wiśni i tytoniu. Barolo jest doskonałe do czerwonych mięs i risotto z grzybami leśnymi. Wyśmienicie komponuje się również z twardymi serami.
- Barbera o charakterystycznym aromacie wiśni, wanilii i maliny. Ten złożony smak okazuje się świetnym dodatkiem do obfitych posiłków. Pasuje do wołowiny, makaronów i serów.
- Dolcetto to gładkie wino wytrawne z wyważoną nutą pikanterii. Oceniane przez sommelierów jako idealne czerwone wino na co dzień. W smaku wyczuwalne są nuty śliwki, jeżyny i maliny.
- Nebbiolo, które ma wyraźnie wytrawny smak i świetnie komponuje się z duszonym mięsem wołowym lub wieprzowym. Jest miękkie i subtelne, a przy tym posiada intensywny aromat przypraw.
Wenecja Euganejska – ojczyzna Prosecco
Wenecja Euganejska (Veneto) jest największym regionem winiarskim we Włoszech. Rozciąga się od podnóża Alp aż po wybrzeże Adriatyku, przecinając rozległą równinę rzeki Po. Region ten uważa się zarazem za jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych biologicznie. Veneto wyróżnia się długą historią upraw, na dominujące szczepy to:
- Soave to białe wytrawne wino o charakterystycznych aromatach kwiatowych i nutą cytrusów. Doskonale pasuje do warzyw, ryb i sałat.
- Bardolino jest różowym winem włoskim, lekko wytrawnym i musującym. Rozwija aromat wiśni, truskawki, maliny i porzeczki. Ta pikantna przyjemność doskonale smakuje o każdej porze roku.
- Prosecco, czyli najsłynniejsze z włoskich win musujących. Ma delikatny smak. Łączy w sobie aromaty cytrusów, gruszek i jabłek, a niekiedy również nuty kwiatowe. Jest lekkie i rewelacyjnie odświeżające.
Puglia doceniana za wyśmienite Primitivo
Puglię (inna nazwa to Apulia) niekiedy nazywa się obcasem włoskiego buta. Ten region winiarski jest zarazem najbardziej wysunięty na południowy wschód Italii. Wbrew pozorom, to całkiem spory „obcas”. Winnice zajmują ponad 100 tys. hektarów. Z uwagi na ciepły klimat, świetnie owocują tam niemal wszystkie włoskie odmiany. Ze szczepów pochodzących z Puglii winiarze produkują głównie wina wytrawne o zrównoważonym bukiecie smakowym.
Najpopularniejszym szczepem pochodzącym z Apulii jest Primitivo. To wino włoskie jest miękkie i harmonijne w smaku. Ma wyraźnie wyczuwalne nuty czerwonych owoców. Sommelierzy polecają Primitivo jako wino idealne do posiłków, ponieważ zachowuje równowagę między świeżością a kwasowością.
Jakie wino włoskie na początek?
Kulinarna podróż do słonecznej Italii to bogactwo win. Degustację z pewnością warto rozpocząć od podstawowych bukietów smakowych, o których napisaliśmy powyżej. Nie można przejść obojętnie obok win z najpopularniejszych szczepów czerwonych, takich jak barolo czy nebbiolo. To szlachetne odmiany, cenione w całej Europie. Godne uwagi są także znakomite chianti, którego styl nie ma sobie równych.
Nie jesteś fanem win wytrawnych? Nic straconego! Skosztuj win musujących. Słodkie czerwone lambrusco lub fragolino będą idealne w czasie popołudniowej sjesty w ogrodzie lub na tarasie. I nie zapominaj o najbardziej znanym włoskim białym winie, czyli Prosecco. Smakuje wyśmienicie, szczególnie w najcieplejsze dni w roku.
Jeśli planujesz odwiedzić Włochy, skosztuj opisanych przez nas win – nie pożałujesz! A co wtedy, gdy na razie nie masz zamiaru podróżować za granicę? Nic nie tracisz. Wszystkie opisywane przez nas alkohole znajdziesz w dobrych sklepach w Polsce.