Facebook PixelProsecco – skąd ta popularność? - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Prosecco – skąd ta popularność?

Prosecco dlaczego jest popularne

Prosecco to włoskie białe wino musujące, dostępne również w wersji różowej. Trunek stanowi świetną alternatywę dla drogiego szampana, jest chętnie podawany podczas letnich przyjęć i cieszy się ogromną popularnością wśród pań. Sprawdź, co to za wino i na czym polega jego fenomen!

Co to jest prosecco?

Jeśli regularnie bywasz w restauracjach i na przyjęciach, to na pewno nieraz spotkałeś się z tym określeniem. Prosecco to popularne wino musujące, które jest często serwowane na imprezach, bankietach i spotkaniach biznesowych. Ten trunek wyjątkowo dobrze się prezentuje i świetnie podkreśla uroczysty charakter wydarzenia

Prosecco to wino lekkie, które wyróżnia się ciekawym kwiatowym aromatem. Najczęściej występuje w wersji wytrawnej lub półwytrawnej. Ten rodzaj trunku dobrze smakuje, gdy jest schłodzony i można go również użyć do stworzenia kolorowych koktajli. Ponadto prosecco jest często podawane na początku przyjęcia lub spotkania jako aperitif, ponieważ doskonale pobudza apetyt.

Jak wygląda produkcja prosecco?

Prosecco nie jest zwykłym winem, ponieważ ta nazwa jest zarezerwowana wyłącznie dla win produkowanych w regionie Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej. Dodatkowo trunek musi spełniać ściśle określone kryteria, które obejmują proces produkcyjny, kolor i skład.

Prosecco wytwarza się przy użyciu metody Charmata. Sok musi zostać wyciśnięty z białego szczepu winogron Grela, które powinny stanowić 85% surowca, a następnie jest on przelewany do stalowych kadzi, gdzie następuje fermentacja. 

Kolejnym etapem produkcji jest przelanie wina do specjalnie uszczelnionych kadzi oraz dodanie do niego drożdży i cukru, aby rozpocząć ponowną fermentację. Gotowe wino jest przelewane do butelek, które należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

Jak produkuje się wino prosecco? - Cortez

Odkryj wszystkie rodzaje prosecco

Prosecco jest dostępne w wielu różnych odmianach. Poza winogronami Grela do jego wytworzenia używa się również takich szczepów winogron jak bianchetta trevignano, perera, chardonnay czy pinot noir, które mogą znacząco zmienić jego kolor. Poszczególne rodzaje prosecco różnią się między sobą także zawartością dwutlenku węgla. Obecnie wyróżnia się następujące odmiany tego wina:

  • spumante – wino musujące, którego ciśnienie wynosi minimum 3 bar;
  • frizzante – wino delikatnie musujące, którego ciśnienie wynosi między 1 a 2,5 bar;
  • tranquillo – wino bez dodatku dwutlenku węgla.

Kupując prosecco, na etykiecie znajdziesz również takie określenia jak:

  • brut – jest to prosecco wytrawne z niską zawartością cukru resztkowego wynoszącą mniej niż mniej 12 g/l;
  • extra dry – jest to prosecco łagodne wytrawne z zawartością cukru resztkowego na poziomie 12-17 g/l;
  • dry – jest to prosecco półsłodkie z zawartością cukru resztkowego na poziomie 17-32 g/l;
  • demisec – jest to prosecco półwytrawne z wysoką zawartością cukru resztkowego wynoszącą 32-50 g/l.

Zwartość alkoholu w prosecco nie jest przesadnie wysoka. Minimalny poziom wynosi 10,5% dla wina stołowego i frizzante oraz 11% dla wina musującego. Ten trunek jest dostępny w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, dlatego można go z powodzeniem stosować zamiast szampana, aby uczcić rocznicę ślubu, sukces zawodowy lub inne ważne wydarzenie.

Z czym podawać prosecco?

Prosecco to napój alkoholowy, który świetnie pasuje do niemal każdej okazji. Możesz go podać do uroczystego obiadu, ponieważ dobrze się komponuje z lekkostrawnymi daniami, owocami morza, delikatnymi mięsami i rybami. Prosecco to także idealny wybór, gdy zamierzasz zaserwować gościom zimne i ciepłe przekąski lub szukasz lekkiego alkoholu, który dobrze podkreśli smak deseru.

Prosecco można pić bez żadnych dodatków. Schłodzony napój doskonale orzeźwia w wyjątkowo upalne dni, dlatego jest często podawany podczas różnego rodzaju przyjęć plenerowych. Zarówno półsłodkie, jak i wytrawne prosecco mogą być świetną bazą do stworzenia oryginalnych drinków. 

Ten rodzaj alkoholu najczęściej serwuje się w wysokich i wąskich kieliszkach, których czasza rozszerza się ku górze, dzięki czemu bąbelki są wyraźnie odczuwalne przez dłuższy czas, a aromat powoli uwalnia się z kieliszka.

Prosecco - Alkohol

Popularne drinki z prosecco

Prosecco jest bardzo często podawane w formie kolorowych drinków. Stworzenie unikalnego koktajlu nie zajmuje dużo czasu i często nie wymaga również posiadania specjalistycznego sprzętu. Najpopularniejsze drinki z prosecco to między innymi:

  • Martini Royale – drink na bazie prosecco z dodatkiem Martini, soki z limonki i lodu.
  • Mimoza – drink na bazie prosecco z dodatkiem soku pomarańczowego i ewentualnie lodu.
  • Aperol Spritz – drink na bazie prosecco z dodatkiem Aperolu i wody gazowanej, który można podać z lodem i plastrem pomarańczy.

Prosecco możesz też serwować ze Spritem, wodą gazowaną i liściem mięty lub z ginem. Takie połączenie jest niezwykle orzeźwiające i stanowi dobrą alternatywę dla mocniejszych alkoholi lub bardzo słodkich drinków.

Z łatwością znajdziesz odmianę prosecco, która będzie najbardziej odpowiadać Twoim upodobaniom. To wyjątkowe wino musujące ma wielu zwolenników na całym świecie i jest stosunkowo niedrogie, dzięki czemu doskonale sprawdza się zarówno podczas niezobowiązujących spotkań, jak i formalnych uroczystości. Wszystkie trunki opisane w tym artykule można kupić w specjalistycznych sklepach z alkoholem Cortez.

Tagi: