Facebook PixelPodróże szlakiem alkoholu – Gruzja - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Podróże szlakiem alkoholu – Gruzja

Gruzja to nie tylko piękne krajobrazy, rozległe plaże i gościnni mieszkańcy. W tej części podróży szlakiem alkoholu przyjrzymy się gruzińskim trunkom! Przeczytaj o wspaniałych winach, mocnych koniakach i czaczy – wizytówce tego kraju!

Gruzja  – ojczyzna wina

Jeśli odwiedzisz Gruzję, z pewnością wysłuchasz niejednej historii o tym, że kraj nazywany przez miejscowych Sakartwelo, jest ojczyzną wina. Chociaż uczeni nie są w tej sprawie jednomyślni, jedno jest pewne – Gruzja i wino to połączenie wyśmienite!

Historia dowodzi, że Gruzini zajmowali się uprawą winorośli już w 7 roku p.n.e. Przez cały ten okres aż do dziś najpopularniejszymi regionami winiarskimi są Kachetia na wschodzie i Kartlia położona na zachód od stolicy.

Wybór gruzińskich win jest oszałamiający! Podróżując po tym pięknym kraju, zapewne zechcesz spróbować kindzmarauli, czerwonego półsłodkiego wina. Polacy chętnie degustują również khvanchkara, wina wytwarzanego od 1907 roku nieprzerwanie według tej samej receptury. Na miłośników białych win czeka na przykład tsinandali, leżakujące w dębowych beczkach przez kilka lat.

Dlaczego gruzińskie wino jest tak wyjątkowe?

O tym, że gruzińskie wino zachwyca smakiem, nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz go spróbował! Dzięki czemu trunek ma tak bogaty bukiet? Ogromny wpływ mają na to winogrona, uprawiane w łagodnym klimacie i przy optymalnej wilgotności, zapewnianej przez bliskość Morza Czarnego. W Gruzji uprawia się jakieś 500 odmian winorośli, więc jest z czego wybierać. Tym bardziej że na całym świecie znanych jest około 2000 szczepów, więc Gruzja ma aż 25% udział w zróżnicowaniu regionów winiarskich.

Na unikalny smak alkoholu wpływa też połączenie nowoczesnych technik winiarskich ze starożytną technologią. Dawniej Gruzini używali kwewri (glinianych amfor), w których umieszczali zmiażdżone winogrona i zakopywali w ziemi na całe lata. Dzbany są zaklejane woskiem pszczelim. Niektórzy do dziś trzymają się tej tradycji. Tak wytwarzane wina najczęściej pochodzą ze szczepów rkaciteli i saperavi.

Gruzja Pamiat

Gruzińska czacza – alkohol, który trzeba znać

W Gruzji wino i czacza są nierozłączne. Domowa czacza od lat stanowiła napój prostych chłopów, a z czasem zyskała popularność wśród wszystkich warstw społecznych. Dziś czacza, nazywana „gruzińską wódką” lub „gruzińską grappą”, to prawdziwa wizytówka tego kraju, a zarazem symbol gruzińskiej kultury.

Nie ma jednego określonego sposobu produkcji czaczy – przepis może się różnić w zależności od regionu, który odwiedzisz. Trunek destyluje się z wytłoków gronowych, które pozostają po produkcji wina. W Polsce nazwalibyśmy to… bimbrem. Rzeczywiście, czacza to bardzo mocny alkohol. Ta sprzedawana w sklepach może mieć 40-50%, a wytwarzana „po domowemu” jeszcze więcej!

Gruzińskiej czaczy można spróbować w niemal każdej restauracji i kupić jako pamiątkę na targu lub w sklepie. Dla tamtejszej ludności czacza to wódka z winorośli, która podkreśla ich związek z winnicami i produkcją najlepszego wina.

Prawdziwą gruzińską czaczę pije się w temperaturze pokojowej lub po delikatnym schłodzeniu. Zawsze doskonale smakuje, gdy jest serwowana z tradycyjnym chinkali, czyli pierożkami wypełnionymi bulionem.

Wykwintne gruzińskie koniaki

Podróżując szlakiem alkoholu do Gruzji, warto na chwilę przystanąć przy tamtejszych koniakach. Technologia ich produkcji różni się od brandy z białych winogron, pochodzących z rejonu Cognac we Francji. Dlatego użycie w tej sytuacji słowa koniak nie jest do końca poprawne. Mimo wszystko warto spróbować miejscowych trunków sprzedawanych jako koniaki. Nie są tak sławne jak gruzińskie wino i czacza, niemniej mają wysoką jakość, docenianą przez koneserów na całym świecie.

Najbardziej rozpoznawalną marką jest sarajishvili, produkowany już od końca XIX w. Dominują w nim aromaty wanilii i orzechów, ale jest pozbawiony nadmiernej słodyczy. Dość wspomnieć, że właśnie sarajishvili był jednym z ulubionych „koniaków” Winstona Churchilla!

Wina gruzji

Czy w Gruzji można napić się piwa?

Z jednej strony tak, w Gruzji można napić się dobrego piwa, ale napój ten jest raczej domeną osób młodych. Największy browar to Natakhtari, wytwarzający główne jasne lagery. W Gruzji możesz posmakować Mtieli (piwo wytwarzane według kaukaskiej receptury) i Kazbegi. Każde z nich sprzedawane jest wieczorami prosto z okien fabryki w plastikowych butelkach i kubeczkach. Udział w takiej imprezie na świeżym powietrzu tworzy niesamowitą atmosferę!

Smaki Gruzji dostępne także w Polsce

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tej części „Podróży szlakiem alkoholu” zacząłeś już planować wycieczkę do Gruzji. Nawet jeśli w najbliższym czasie nie będziesz w stanie odwiedzić tego malowniczego kraju, nic straconego! Gruzińskie alkohole znajdziesz w ofercie sklepów Cortez.

Tagi: