Grzane piwo jest bardzo popularne. Cenimy je zwłaszcza jesienią i zimą, ze względu na jego właściwości rozgrzewające i pyszny smak! Ale to nie wszystkie jego zalety. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto spróbować grzanego piwa i jak przygotować je w domu.
Grzane piwo – dlaczego jest tak popularne?
Grzaniec to napój przygotowywany poprzez podgrzanie piwa z dodatkiem różnych przypraw. Bywa dosładzany np. cukrem lub miodem. Jego popularność rośnie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
W Polsce tradycyjnie podawany jest podczas jarmarków i w okresie świątecznym. Na jego popularność z pewnością wpłynęły korzyści, które wynikają z jego umiarkowanego spożywania. Oto niektóre z nich:
- Efekt rozgrzewający. Alkohol zawarty w grzanym piwie działa na receptory nerwowe. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę krążenia. A to z kolei skutkuje uczuciem ciepła.
- Relaks. W umiarkowanych ilościach alkohol działa jak środek relaksujący. Rozluźnia napięte mięśnie i poprawia samopoczucie.
- Właściwości zdrowotne. Grzaniec z piwa spożywany z umiarem może mieć właściwości zdrowotne. Przyprawy używane do przygotowania grzanego piwa zawierają substancje bioaktywne. Na przykład cynamon czy skórka z cytrusów mają działanie antyoksydacyjne. Natomiast goździki mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu aktywnie wspierają odporność organizmu. Przygotowanie grzanego piwa z miodem i cytryną działa też wspomagająco w okresie przeziębienia.
Jakie piwo wybrać na grzaniec
Gust i preferencje dotyczące spożywania piwa są zazwyczaj kwestią indywidualną. Nie inaczej jest z przygotowaniem grzańca z piwa. Jednak jedną z najważniejszych kwestii jest wybór piwa na grzaniec, gdyż nie każde piwo nadaje się do podgrzewania.
Szczególnie polecane piwa to:
- porter – ciemne piwo o bogatym smaku, z wyczuwalnymi nutami czekolady, kawy i karmelu;
- stout – piwo podobne w smaku do portera. Również posiada intensywny smak kawy, czekolady i palonego słodu;
- Brown Ale – dużo łagodniejsze niż wspomniane wyżej przykłady; słynie z nut karmelu i orzechów;
- bock – piwo o mocnym charakterze i słodkawym smaku idealnie nadające się do podgrzewania;
Jakich rodzajów piwa zatem unikać, przygotowując grzaniec?
Przede wszystkim tych o intensywnym chmielowym smaku. Po podgrzaniu taki napój zyska jeszcze na sile i zdominuje smak warzonego grzańca. Poza tym doświadczeni smakosze radzą: wybierz piwo, które smakuje Ci również na zimno.
Jakie przyprawy wybrać do grzanego piwa?
Przyprawy do grzanego piwa są bardzo różnorodne i aromatyczne. Z pewnością część z nich, jeśli nie wszystkie, można znaleźć w każdej kuchni. Najpopularniejsze przyprawy do grzańca to:
- Cynamon
- Goździki
- Anyż gwiaździsty
- Imbir
- Kardamon
- Cytrusy (skórka, sok oraz cząstki owoców)
- Gałka muszkatołowa
- Ziele angielskie
- Substancje słodzące – cukier (biały, trzcinowy, brązowy itp.), syrop klonowy, miód
- Żółtko
Jak zrobić grzaniec z piwa – sprawdzone i popularne przepisy
Przygotowywanie grzańca z piwa to kwestia własnych upodobań kulinarnych. Eksperymentowanie i poznawanie swoich preferencji smakowych może być ciekawym doświadczeniem. Jeśli jednak brakuje Ci czasu i sił na eksperymenty, możesz użyć jednego z naszych sprawdzonych i prostych przepisów na grzane piwo.
Grzane piwo z imbirem
Przepis ten ze względu na użyte składniki sprawdzi się przy objawach przeziębienia. Do wykonania grzanego piwa z imbirem potrzebujemy:
- pół litra piwa,
- kawałek świeżego imbiru,
- 2 łyżeczki brązowego cukru,
- szczypta gałki muszkatołowej.
Piwo, cukier oraz obrany i pokrojony na mniejsze kawałki imbir podgrzewamy na wolnym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia ani odgazowania napoju.
Grzane piwo z żółtkiem
Przygotowując grzane piwo z żółtkiem, należy godzinę wcześniej otworzyć butelkę, aby straciło gaz. Następnie należy przygotować następujące składniki:
- pół litra piwa,
- 2 żółtka,
- cukier,
- kawałek kory cynamonu,
- kilka ziaren kardamonu,
- plaster cytryny ze skórką,
- miód i cukier.
Piwo podgrzewamy wraz z przyprawami na wolnym ogniu. Dodajemy plasterek cytryny i miód do smaku. Żółtka oddzielnie ucieramy z cukrem, dodając odrobinę zimnego piwa. Powstały w ten sposób kogel-mogel powoli dodajemy do podgrzanego piwa, delikatnie mieszając.
Grzaniec z piwa bezalkoholowego
Co zrobić w przypadku, gdy z różnych względów nie pijemy alkoholu? Nic straconego! Równie dobrze smakuje grzaniec z piwa bezalkoholowego.
Na rynku dostępne są piwa całkowicie pozbawione alkoholu. Grzane piwo przygotowane na jego podstawie jest bezpieczne nawet dla kierowców i kobiet w ciąży. Jego smak, podobnie jak tradycyjnego piwa, będzie zależał od użytych przypraw i ich proporcji.
Jak ustrzec się błędów przy przygotowywaniu grzanego piwa
Przy przygotowywaniu grzanego piwa można popełnić kilka powszechnych błędów. Niekorzystnie wpływają one na jego smak i właściwości. Oto kilka rzeczy, które prowadzą do niepożądanych efektów:
- Zbyt wysoka temperatura. Unikaj doprowadzania piwa do wrzenia. Powoduje to utratę alkoholu i negatywnie wpływa na smak napoju. Idealna temperatura grzańca to 60-70°C.
- Za dużo przypraw. Przesadzenie z ich ilością może przytłoczyć smak piwa. Dlatego przyprawy dodawaj stopniowo, zaczynając od małych ilości. Staraj się trzymać proporcji podanych w przepisie, zanim poznasz swoje indywidualne preferencje smakowe.
- Zbyt dużo cukru. Nadmiar cukru sprawia, że w grzanym piwie dominuje tylko jeden smak – słodki.
- Nieodpowiednie piwo. Nie wszystkie piwa nadają się do podgrzewania. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, najlepiej sprawdzą się ciemne, mocne piwa.
- Zbyt długi czas podgrzewania powoduje utratę smaku piwa i dodanych przypraw. Po podgrzaniu należy niezwłocznie odcedzić napój i podawać do spożycia.
Jak podawać grzane piwo?
Przede wszystkim w dobrym towarzystwie. Kufle z grubym dnem udekorowane plasterkami pomarańczy, czy laskami cynamonu będą cieszyć oczy i kubki smakowe. Po najlepsze piwo na grzańca wybierz się do najbliższego sklepu Cortez i wypróbuj nasze przepisy!