Facebook PixelMieszanie alkoholi – co powinieneś wiedzieć? - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Mieszanie alkoholi – co powinieneś wiedzieć?

Według obiegowej opinii nie zaleca się mieszania alkoholi, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego upojenia alkoholowego, problemów żołądkowych i syndromu dnia następnego. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować z kolorowych drinków? Niekoniecznie! Sprawdź fakty i mity dotyczące mieszania alkoholi.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy mieszanie alkoholu szkodzi?

Specjaliści wskazują, że mieszanie alkoholu samo w sobie nie jest szkodliwe. Jednak może spowodować, że wypijesz większe ilości procentowych trunków jednego wieczora. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy do alkoholu dodasz soki lub napoje gazowane, które powodują, że trudniej będzie Ci kontrolować przyjmowany alkohol. 

Popijając drinki, łatwo można stracić rachubę. W takim wypadku może Ci się wydawać, że nie wypiłeś dużo, podczas gdy faktyczna ilość spożytego alkoholu znacząco przekracza zwyczajowe normy. W efekcie następnego dnia będziesz odczuwać negatywne skutki nadużycia alkoholu w postaci bólu głowy, złego samopoczucia, nudności i ogólnego zmęczenia.

Wniosek? Jeśli chcesz mieszać alkohole, rób to z głową! W tym artykule znajdziesz praktyczne podpowiedzi.

Jakich alkoholi nie mieszać?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Kiedy można mówić o mieszaniu alkoholi? Kolorowe drinki tworzone przez barmanów zwykle bazują na 2-3 różnych rodzajach procentowych trunków. Najpopularniejsze koktajle stanowią połączenie wódki z rumem, tequilą lub specjalnymi syropami. Wypicie kilku drinków nie jest uznawane za mieszanie alkoholi. Jeśli spożywasz je z umiarem i w międzyczasie uzupełniasz płyny, nie powinieneś odczuwać żadnych negatywnych konsekwencji.

Za mieszanie alkoholu uznaje się sytuację, w której łączymy:

 • wódkę z piwem,
 • piwo z drinkami,
 • wódkę z winem musującym lub
 • piwo z winem.

Takie kombinacje nie są zakazane, jednak mogą bardzo obciążać układ pokarmowy. Dlaczego? Piwo, szampan i wina musujące zawierają gaz, który szybko wchłania się do krwioobiegu i podrażnia żołądek. Przy czym pamiętaj, że szkodliwy jest przede wszystkim nadmiar. 

Jak więc mieszać alkohol? Jeśli koniecznie chcesz wypić kilka różnych trunków w trakcie jednej imprezy, zachowaj umiar. Mieszanie alkoholi w rozsądnych ilościach nie powinno wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego ani syndromu dnia następnego.

Mieszanie alkoholi o różnym stężeniu – jak robić to z głową?

Na pewno spotkałeś się ze stwierdzeniem, że wieczór powinno się rozpoczynać od picia słabszych alkoholi, a dopiero potem można sięgnąć po mocniejsze trunki. Jednak jest to bardzo zgubne myślenie. 

Jeśli w pierwszej kolejności sięgniesz po słabsze napoje, to istnieje duża szansa, że finalnie wypijesz znacznie więcej wysokoprocentowych napojów alkoholowych, niż gdybyś odwrócił tę kolejność. 

Dlatego zdecydowanie nie warto rozpoczynać wieczoru od słabszych alkoholi. Natomiast po wypiciu mocniejszego alkoholu ochota na piwo będzie zdecydowanie mniejsza. Takie rozwiązanie będzie dużo korzystniejsze dla Twojego samopoczucia.

Warto też pamiętać, że picie jednego rodzaju alkoholu przez całą imprezę znacząco ułatwia kontrolowanie spożywanych ilości. W efekcie wypijesz mniej „procentów” i będziesz się lepiej czuć następnego dnia.

Z czym nie łączyć alkoholu?

Mieszanie alkoholu bardzo często prowadzi do spożycia zbyt dużej ilości procentowych trunków, a wówczas łatwo o zatrucie pokarmowe. Jednak istnieją też inne napoje i produkty spożywcze, z którymi lepiej nie łączyć alkoholu. 

Są to przede wszystkim napoje gazowane i napoje działające pobudzająco, czyli takie, które zawierają dużo kofeiny. Dlatego alkoholu nie powinno się łączyć z napojami energetyzującymi. Taka mieszanka poważnie obciąża serce i może doprowadzić do zawału lub wylewu.

Kolejnym produktami, których należy unikać podczas imprez zakrapianych alkoholem, są słone przekąski, tłuste potrawy, nabiał i niektóre grzyby. Ich spożycie może doprowadzić do rozstrojenia żołądka. 

Jednak najbardziej niebezpiecznym połączeniem jest picie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków, na przykład przeciwbólowych. Mieszanie leków z alkoholem jest groźne dla zdrowia. Takie połączenie może spowodować wystąpienie wielu nieprzyjemnych objawów. Zalicza się do nich między innymi:

 • wymioty,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • zaburzenia psychiczne,
 • skoki ciśnienia,
 • nadmierną senność.

Pijesz alkohol? Pij też wodę i pamiętaj o jedzeniu

Niektóre osoby źle się czują po wypiciu alkoholu, ponieważ w trakcie imprezy zapominają o odpowiednim nawodnieniu. Musisz wiedzieć, że alkohol wykazuje właściwości moczopędne i niekorzystnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu. Dlatego pomiędzy kolejnymi drinkami warto sięgnąć po szklankę wody lub ulubionego soku.

Kolejną ważną kwestią jest jedzenie. Picie alkoholu na pusty żołądek sprawia, że szybciej dostaje się do krwiobiegu i mocniej oddziałuje na organizm. Jeśli planujesz wielogodzinną zabawę w gronie znajomych, zjedz pełnowartościowy posiłek, który nie obciąży dodatkowo wątroby i jelit. W ten sposób spowolnisz działanie alkoholu i unikniesz dyskomfortu.

Dobra zabawa może spowodować, że przestaniesz kontrolować spożycie alkoholu. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli masz plany na drugi dzień i musisz być w formie. Dlatego niezależnie od tego, czy zamierzasz mieszać ze sobą różne trunki, czy też nie, ustal wcześniej bezpieczną ilość alkoholu i staraj się jej nie przekraczać. Ten prosty zabieg sprawi, że znacznie zmniejszysz ryzyko wystąpienia kaca, a Twój organizm dużo szybciej się zregeneruje.

Podsumowanie – Mieszanie alkoholu

Wokół mieszania alkoholi powstało wiele mitów. Teraz już wiesz, jakich połączeń zdecydowanie należy unikać. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, ile alkoholu ostatecznie spożyjesz. Dlatego warto pić odpowiedzialnie. Dzięki asertywnej postawie nie będziesz musiał poświęcać całego dnia na dochodzenie do siebie po zakrapianej imprezie. Zamiast ilości, postaw na jakość i wybierz wysokogatunkowe trunki z bogatej oferty sklepów Cortez!

Tagi: