Facebook PixelJak poprawnie dobrać alkohol do posiłku? - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Jak poprawnie dobrać alkohol do posiłku?

Zasady łączenia potraw i napojów powinien poznać każdy, kto przyjmuje gości lub organizuje jakąś imprezę. Jak dobrać alkohol do posiłku? W tym artykule przeczytasz, dlaczego tworzenie spójnej kompozycji smakowej jest ważne. Poznasz też podstawowe kryteria, które warto wziąć pod uwagę. 

Dlaczego alkohol powinien być dostosowany do posiłku

Nawet pierwszorzędna potrawa nie spełni swojego celu, jeśli towarzyszące napoje nie pasują do jej smaku i nie reprezentują podobnej jakości. W gruncie rzeczy celem gospodarza powinno być osiągnięcie równowagi w smaku pomiędzy daniem a napojem. Chodzi o to, aby goście cieszyli się smakiem potrawy, a jednocześnie – po napiciu się – mogli wyraźnie rozróżnić smak trunku. Każdy z bukietów smakowych powinien być wyczuwalny, ale nie rywalizować ze sobą.

Nic dziwnego, że najlepsi szefowie kuchni przykładają tak wielką wagę do tematu odpowiedniego dopasowania alkoholu. Na szczęście nie musisz być profesjonalistą, aby się tego nauczyć. W tym artykule znajdziesz praktyczne podpowiedzi.

Najważniejsza zasada łączenia posiłków z alkoholem

Różne alkohole do różnych posiłków
Ponieważ celem jest znalezienie równowagi między daniem a napojem, zawsze należy trzymać się podstawowej zasady: słodkie alkohole podaje się do potraw słodkich, a wytrawne trunki do dań wytrawnych.

Tylko w nietypowych sytuacjach zalecamy odstępstwo od tej reguły. Niektóre dania są bardzo wyraziste, słone lub ostre i smaki te wymagają skorygowania. I tak ostre jedzenie świetnie komponuje się z cukrem i bąbelkami (prosecco, piwo), a dojrzałe słone sery doskonale kontrastuje słodkie porto.

Mimo nielicznych wyjątków niemal zawsze chodzi o zachowanie równowagi. Dlatego na początku kulinarnych eksperymentów trzymaj się prostej i sprawdzonej zasady, którą podaliśmy.

Jaki alkohol podawać przed posiłkiem?

Podawanie alkoholu przed posiłkiem jako aperitif ma swoje uzasadnienie. Łyk dobrego trunku rozluźnia atmosferę i pobudza apetyt zaproszonych gości. Taki lekki alkohol wzmaga produkcję soków trawiennych, a jego wybór warto starannie przemyśleć. Najczęściej serwowane jako aperitif są następujące napoje:

  • Jasne, lekkie piwa;
  • Jabłkowe i gruszkowe cydry;
  • Wytrawne białe wina;
  • Wódki rozcieńczone tonikiem lub wodą sodową (tzw. wódki aperitifowe);
  • Koniak, brandy, gin;
  • Wermuty;
  • Koktajle alkoholowe.

Jak dopasować alkohol do rodzaju potrawy?

Alkohol do kolacji, przekąski do wódeczki, którą piją goście na imprezie
Dopasowanie alkoholu do rodzaju potrawy wymaga znajomości różnych trunków, precyzji i wyczucia gustów zaproszonych biesiadników. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze kryteria wyboru, zależnie od przygotowanych przez kucharza dań:

  • Zimne przekąski. Jeśli są one podstawą przyjęcia, ich smak wzbogaci wytrawne wino lub wódka. Przyjęło się, że czystą wódkę należy podawać odpowiednio schłodzoną, najlepiej prosto z lodówki. Gdy na stole stawiasz słone przekąski (np. orzeszki, krakersy lub chipsy), to jako alkohol możesz podać wytrawny wermut. Z kolei na eleganckich bankietach sprawdzi się szampan.
  • Ciepłe przekąski. Równowagę w bukiecie smaków uzyskasz, serwując do ciepłych przekąsek whisky lub wytrawną wódkę. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, pamiętaj o schłodzeniu alkoholu.

Dowiedz się więcej o przekąskach do alkoholu

  • Zupy. Do zup nie podaje się żadnych napojów alkoholowych.
  • Dania główne. Doświadczeni szefowie kuchni radzą wziąć pod uwagę „wagę” dania. Potrawy mięsne wymagają cięższych napojów, głównie wytrawnych i alkoholowych. Natomiast dania gotowane na parze dobrze smakują w towarzystwie samej wody mineralnej lub lemoniady. Ważna jest też metoda przygotowania. Potrawy smażone potrzebują zrównoważenia kwasowością, więc serwuj do nich wina białe lub musujące. Mięsa pieczone są soczyste, więc przydadzą się im alkohole nieco słodsze, choć nadal o smaku wytrawnym. Dań z grilla nie powinno się łączyć z trunkami o podwyższonej zawartości cukru. Lepiej komponować je z nutami dymu i torfu, szczególnie jeśli podawane są także mięsa wędzone. Jeżeli alkohol jest składnikiem głównego dania (np. mięso duszone w winie), ten sam rodzaj trunku powinien zagościć w kieliszkach gości.
  • Kawa, ciasta i desery. Dobrym ich uzupełnieniem będą nalewki i słodkie wódki smakowe. Do większości deserów pasują też kremy i likiery na bazie śmietanki.

Jeśli na imprezie będą podawane różne dania, możesz się zastanawiać, który alkohol uznać za najważniejszy. Bezpiecznie jest przyjąć, że głównym alkoholem będzie trunek dostosowany do dania głównego.

Istnieje wiele sytuacji, w których możesz bezkarnie łamać wymienione wyżej zasady. Chodzi na przykład o spotkania charakteryzowane na regionalne. Wtedy najważniejsze jest pochodzenie trunku i tradycje wyznawane przez biesiadników. Na przykład Niemcy, Austriacy i Czesi nie wyobrażają sobie golonki bez piwa, Japończycy nie skosztują sushi bez nihonshu (czyli sake), a Włosi – spaghetti bez rodzimego wina. Bądź więc elastyczny. W końcu chodzi o to, aby wszyscy dobrze się bawili!

Pamiętaj, że najważniejsza jest równowaga w smaku. Kierowanie się wyłącznie kolorem (czerwone wino do czerwonego mięsa, białe wino to białego mięsa) to tzw. stara szkoła. Wielu postępowych degustatorów jest zdania, że bukiet smakowy ma o wiele większe znaczenie niż sam kolor trunku.

Jaki alkohol podać po posiłku?

Razem z kulturą proponowania aperitifów rozwija się również trend podawania digestifów. To trunki serwowane po posiłku. Mają łagodzić podniebienie, czyścić kubki smakowe i ułatwiać trawienie. Za najlepsze digestify uważa się alkohole z pieprzem i likiery miętowe.

Do posiłku dobierz wysokiej klasy alkohol

Wypróbuj nasze podpowiedzi w czasie najbliższego spotkania towarzyskiego. To coś więcej niż sztywna etykieta. Prawidłowo dobrane, wysokiej klasy trunki podkreślą smak serwowanych przez Ciebie dań i wywrą niezatarte wrażenie na zaproszonych przyjaciołach oraz członkach rodziny.

Wszystkie opisywane przez nas napoje – zarówno aperitify, digestify, jak i trunki do dania głównego – znajdziesz w renomowanych polskich sklepach z alkoholami.

Tagi: