Facebook PixelPodróże szlakiem alkoholu – Grecja - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Podróże szlakiem alkoholu – Grecja

Grecja to nie tylko turkusowa woda, złociste plaże i wyjątkowe zabytki. Odwiedzając dawną Helladę, możesz spróbować przepysznych trunków! W tej części podróży szlakiem alkoholu zatrzymujemy się w Grecji, żeby przyjrzeć się winom, brandy i lokalnym alkoholom, które w naszym kraju budzą duże zainteresowanie.

Grecy gustują w dobrych alkoholach

Grecy wykazują wyjątkowe przywiązanie do tradycji. W czasie wizyty w tym pięknym, słonecznym kraju, nikogo nie dziwi widok butelki wina, podawanej do obiadu ani wieczornych tłumów w barze. Czy to oznacza, że Grecy piją dużo? Odpowiedź brzmi: przeciętnie.

Z jednej strony na alkohol nałożony jest dość wysoki podatek akcyzowy i VAT, a z drugiej – wielu mieszkańców docenia raczej lokalne trunki i lubi ich kosztować w zaciszu domowym. Chociaż mieszkańcy Grecji chętnie próbują czegoś nowego, zawsze piją odpowiedzialnie.

Wizyta w słonecznej Grecji z pewnością jest niezapomnianym przeżyciem. Jeśli jednak na razie zostajesz w kraju, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, jakie alkohole są popularne wśród Greków.

Ouzo grecki alkohol

Ouzo, czyli recepta na upalne dni

Ouzo to tradycyjny grecki trunek alkoholowy, który powstaje z m.in. z wody, cukru i kwiatów anyżu. Kryształki cukru dodawane są do destylatu, który pochodzi z różnych zbóż, a następnie roztwór miesza się z przygotowaną wcześniej cieczą anyżową. W ten sposób można uzyskać klarowny napój o charakterystycznym smaku i zapachu anyżu.

Historia tego trunku sięga XIX wieku i po dziś dzień jest to najpopularniejszy alkohol spożywany przez Greków. Napój doskonale gasi pragnienie i często wykorzystywany jest w celach leczniczych. Potrafi sprawnie uśmierzyć ból zęba albo wesprzeć układ pokarmowy po sutym obiedzie!

Ouzo ma najczęściej około 40% alkoholu, choć zdarzają się odmiany o mocy 48%. Grecy zwykle piją ten trunek z wodą, w proporcjach 1:2. Kiedy woda jest dodawana do napoju, ouzo zmienia kolor z przezroczystego na białawy. Podobnie jak włoska sambuca czy francuski pastis, ouzo tradycyjnie pije się w gronie przyjaciół. 

Pyszne wino w ojczyźnie Dionizosa

Wino jest najstarszym ze znanych w Grecji alkoholi. Wzmianki o nim pojawiają się już w mitologii, wedle której alkohol ten był darem Dionizosa.

Grecja słynie z produkcji wyśmienitego wina, które jest doceniane na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych odmian jest Retsina. Jest to białe wino aromatyzowane w celu uzyskania charakterystycznego smaku.

Greckie wino

Kolejnym popularnym winem greckim jest Agiorgitiko, które pochodzi z okolic Nemei. To czerwone wino jest bardzo intensywne i owocowe, o pełnym ciele i przyjemnej gładkości. Innym słynnym greckim winem czerwonym jest Xinomavro, które pochodzi z Macedonii i Tracji. Przyjmuje się, że jest to wino o dużym potencjale, które pije się po kilku latach leżakowania. 

Ostatnim wyróżniającym się winem greckim jest Assyrtiko, pochodzące z Wyspy Santoryn. To białe wino jest wysoko cenione za harmonijny bukiet smakowy. Zazwyczaj podaje się je w czasie serwowania lokalnych dań, szczególnie owoców morza.

A może łyk lokalnej wódki?

Podróżując szlakiem alkoholu po Grecji, dostrzeżesz, że ten kraj oferuje wiele gatunków wódek. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest mastiha, powstająca z dodatkiem żywicy drzewa pistacjowego. Smakiem przypomina aromatyczne wina. Godna uwagi jest także wódka ziołowej z góry Parnon, wyróżniająca się bogatym bukietem smakowym.

Żywa jest lokalna kultura produkcji bimbru. Popularne wśród miejscowych są Tsipouro i Raki. W obu przypadkach wytwarzane są one z pras winogronowych, jednak różnią się pochodzeniem surowca. Tsipouro pochodzi z regionu kontynentalnego i zawiera nieco więcej anyżu, natomiast Raki pochodzi z Krety. 

Grecy bardzo cenią właściwości prozdrowotne bimbru, dlatego często spożywają go po posiłku. Ponadto wspomniane alkohole idealnie pasują do charakterystycznych greckich przekąsek, takich jak feta czy oliwki. Warto spróbować tego połączenia! 

Wódka jest również popularnym Greckim Alkoholem

Brandy, likiery i… Metaxa

Niejeden Grek uwielbia znany i ceniony na całym świecie koniak o nazwie Metaxa. To połączenie brandy, wina i ekstraktu z lokalnych ziół. Najdroższe odmiany Metaxy zawdzięczają swój smak wyjątkowemu przechowywaniu. Alkohol leżakuje w starych, dębowych beczkach.

Grecy chętnie pijają tego typu trunki. Według niektórych źródeł koniaki, likiery i brandy cieszą się znacznie większym zainteresowaniem niż bimber!

Spróbuj Greckich alkoholi w Polsce

Jak widać, rynek greckich alkoholi jest rozległy i zróżnicowany. Wśród lokalnej ludności widoczne jest przywiązanie do tradycji i zamiłowanie do lokalnych trunków. Ciekawostką może być fakt, że Grecy nie gustują w piwach. Nieraz trudno je odnaleźć nawet w sklepach! 

Mamy nadzieję, że w przyszłości skosztujesz wszystkich trunków opisanych w tym artykule. Znajdziesz je w ofercie sklepów Cortez. Dzięki temu wybierzesz się w podróż do dawnej Hellady, nie ruszając się z kraju!

Tagi: