Facebook PixelAlkohol – bogata historia najlepszych trunków - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Alkohol – bogata historia najlepszych trunków

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstał alkohol? Procentowe trunki są znane ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o spożywaniu alkoholu pochodzą z ok. 4000 r. p.n.e. z terenów Mezopotamii. Co pili nasi przodkowie i jak zmieniło się postrzeganie alkoholu na przestrzeni dziejów?

Jak powstały pierwsze napoje alkoholowe?

Skłonność ludzi do wprawiania się w lepszy nastrój istniała niemal od zawsze. Ta tendencja przyczyniła się do odkrycia wielu substancji o działaniu rozluźniającym i pobudzającym. Na przykład w dawnej Europie używano do tego celu maku i konopi. 

Pierwsze napoje alkoholowe powstały przez przypadek, w sposób całkowicie niezamierzony. Wytwarzano je z najróżniejszych składników takich jak jabłka, winogrona, miód, zboża, ryż czy… obierki ziemniaków! Obecnie trudno dokładnie określić, kiedy i gdzie powstał alkohol. Wiadomo jedynie, że proces fermentacji został odkryty przez osadników trudniących się rolnictwem

  • Pierwsza teoria zakłada, że do fermentacji zboża doszło przez przypadek, gdy zostało skażone przez drożdże Saccharomyces
  • Druga teoria głosi, że pierwotnym powodem rozpoczęcia uprawy zbóż była produkcja alkoholu. 

Co ciekawe, w dawnych latach picie sfermentowanego alkoholu było znacznie bezpieczniejsze niż picie wody. Jak to możliwe? Otóż woda mogła być skażona bakteriami i innymi groźnymi drobnoustrojami, które giną w czasie fermentacji.

Alchemicy i wynalazcy powiązani z historią alkoholu

Alchemicy i wynalazcy powiązani z historią alkoholu

Choć wzmianki o spożywaniu alkoholu i jego działaniu na ludzki organizm pochodzą z różnych krajów i okresów, to jednak za odkrywcę etanolu powszechnie uznaje się arabskiego alchemika Gebera. Silnie stężony alkohol został przez niego odkryty w VIII w. n.e. podczas destylacji wina. Natomiast pojęcie „alkohol” stworzył Paracelsus, szwajcarski lekarz, chemik i filozof.

Słowo alkohol wywodzi się z arabskiego wyrażenia al-kuhl bądź al-ghoul, co można przetłumaczyć jako delikatny, drobny proszek lub zły duch. Na początku termin ten był używany w stosunku do wszystkich używek. Dopiero dzięki Paracelsusowi został na stałe przypisany do napojów alkoholowych.

Jak postrzegano alkohol w starożytności?

Czy wiesz, że najstarszy odnaleziony drink alkoholowy powstał kilka tysięcy lat temu? Badacze odkryli starożytne naczynie nad Rzeką Żółtą w Chinach, z którego udało się wyodrębnić pozostałości po fermentacji ryżu, winogron, miodu i owoców głogu.

Wzmianki o spożywaniu alkoholu przez naszych przodków pojawiają się w wielu źródłach historycznych. 

  • Persowie pili alkohol na spotkaniach towarzyskich, a także podczas ważnych obrad. 
  • Robotnicy budujący piramidy w Egipcie spożywali codziennie bochenek chleba i wypijali dwa dzbany piwa. 
  • W starożytnej Grecji picie nierozcieńczonego alkoholu było uważane za akt barbarzyństwa, chociaż Hipokrates zalecał pacjentom stosowanie białego wina do zwalczania obrzęków, a czerwone wino miało być skutecznym sposobem na pobudzenie apetytu.

Nasi przodkowie szybko odkryli, że alkohol poprawia samopoczucie i przyspiesza gojenie ran. Jednocześnie zauważono też, że jego nadmierne spożycie może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Wzmianki o alkoholu znajdziesz na przykład w Biblii. Samo spożycie wina nie było przez Boga potępiane, ale zbyt częste picie alkoholu i upijanie się zostało w tej Księdze uznane za grzech.

W niektórych sytuacjach picie alkoholu było wręcz zalecane. W XVIII wieku regulamin Royal Navy wprost sugerował, aby podawać brytyjskim marynarzom grog, czyli połączenie rumu, wody i soku z limonek. Popularność alkoholu wynikała przede wszystkim z jego właściwości dezynfekujących. Jego spożycie znacząco minimalizowało ryzyko zarażenia się groźną bakterią lub pasożytem.

Rola alkoholu w medycynie

W dawnych czasach medycyna nie była tak dobrze rozwinięta, jak dzisiaj. Alkohol ze względu na swoje działanie przeciwbólowe i dezynfekujące był powszechnie stosowany do zbijania gorączki, leczenia ran lub jako środek znieczulający do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów i operacji.

Alkohol wykorzystywano jako lek aż do XX wieku. Podejście ówczesnych medyków i społeczeństwa do alkoholu doskonale odzwierciedla słynna łacińska sentencja in vino salus, czyli „w winie zdrowie”. Przez długi czas uważano, że spożywanie procentowych trunków w rozsądnych ilościach nie tylko korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, ale także może znacząco wydłużyć życie.

Rola alkoholu w życiu towarzyskim mieszkańców wsi i miast

Rola alkoholu w życiu towarzyskim mieszkańców wsi i miast

Alkohol odgrywał ważną rolę w życiu towarzyskim mieszkańców wsi i miast. Wysokoprocentowy trunek pojawiał się na weselach, pogrzebach i uroczystościach religijnych. Z biegiem czasu alkohol zaczął być też powszechnie dostępny w kawiarniach i cukierniach. Niestety, jego nadmierne spożycie stało się poważnym problemem i prowadziło do licznych zamieszek. 

W XIX wieku zainteresowanie alkoholem wyraźnie wzrosło również w Polsce. Szacuje się, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju wypijał wówczas około 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Dopiero w 1960 roku Elvin Morton Jellinek opublikował pracę, w której przedstawił alkoholizm jako chorobę, wskazał konkretne przyczyny jej powstawania i określił fazy jej rozwoju. Od tej pory wiedza na temat uzależnień stale wzrasta, dzięki czemu możliwe jest skutecznie leczenie choroby alkoholowej.

Od jakiego wieku można legalnie kupić alkohol?

Do dzisiaj spożywanie alkoholu budzi wśród wielu osób skrajne emocje. W niektórych krajach muzułmańskich jego picie jest zakazane. W Polsce alkohol mogą kupić osoby, które ukończyły 18 lat. W USA procentowe trunki mogą legalnie nabyć jedynie osoby po 21. roku życia. Natomiast w Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, na Węgrzech i w Szwajcarii napoje o mniejszym stężeniu alkoholu są sprzedawane osobom, które ukończyły 16 lat.

Wybierz sprawdzony alkohol w sklepie Cortez

To prawda, że niektórzy piją zbyt dużo, a pod wpływem alkoholu nie zawsze są w stanie w pełni kontrolować swoje zachowanie. Dlatego warto spożywać alkohol z umiarem, aby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla siebie i najbliższego otoczenia. 

Atrakcyjnie przygotowane drinki i wyrafinowane trunki mogą przynieść odprężenie i stać się interesującym elementem każdego spotkania towarzyskiego. Jeśli chcesz zamówić dobrej jakości wino, piwo lub whiskey z bezpiecznego źródła, koniecznie sprawdź ofertę sklepów Cortez!