Z czym kojarzy Ci się butelka rumu? Z filmem o przygodach piratów, a może z popularnym dodatkiem do deserów? Okazuje się, że rum doskonale sprawdza się jako samodzielna baza do koktajlu, na lodzie lub neat – podawany bez żadnych dodatków. Przeczytaj, jak bogata jest gama smaków i zapachów rumów i odkryj coś dla siebie!
Zaintrygowany rumem? Odkryj, jak go pić! Przeczytaj przewodnik dla początkujących na temat „Z czym sie pije rum„.
Z czego robi się rum?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rum powstaje w wyniku destylacji sfermentowanego soku z trzciny cukrowej (lub jej koncentratu) albo melasy, otrzymywanej w procesie produkcji cukru trzcinowego. Innymi słowy, prawdziwy, dobry rum zawsze ma coś wspólnego z trzciną cukrową.
Sam destylat jest początkowo czysty i przeźroczysty. Po zakończeniu destylacji rum dojrzewa w dębowych beczkach, a okres leżakowania zależy od jego rodzaju. Niektóre gatunki są aromatyzowane przyprawami, ziołami lub owocami i w ten sposób producenci uzyskują unikalne profile smakowe.
Na całym świecie funkcjonuje mnóstwo destylarni rumu, a każda z nich ma własne procedury. Nierzadko są to tradycje wypracowywane przez lata. Rum może mieć od 37,5% do 81% zawartości alkoholu i podobnie szeroki jest bukiet dostępnych smaków i aromatów.
Czym różni się rum od wódki?
Jest wiele różnic między rumem a wódką. Ten pierwszy jest produkowany z melasy trzciny cukrowej lub soku z niej, a wódka zwykle jest wytwarzana z pszenicy, żyta lub ziemniaków. W odróżnieniu od rumu wódka jest wielokrotnie destylowana i dzięki temu uzyskuje wyższą moc. Z kolei rum ma bardziej złożony profil smakowy, a wódka jest doceniana za gładki smak.
Czym różni się rum od whisky?
Chociaż oba alkohole wyglądają podobnie (mogą mieć nawet podobny zapach i moc), między rumem a whisky jest wiele różnic. Przede wszystkim każdy z tych trunków powstaje z innych składników. Szkocką whisky produkuje się z jęczmienia i słodu jęczmiennego. Whiskey, czyli burbon, wytwarza się z kukurydzy. Natomiast rum jest produkowany z odpadów powstałych w procesie produkcji cukru. Poza tym rum leżakuje krócej niż whisky.
Rodzaje rumu ze względu na styl i pochodzenie
Podstawową klasyfikacją rumów jest rozróżnienie ze względu na styl i pochodzenie, ukazane poniżej:
- Rum w stylu angielskim. Produkuje się go z melasy trzciny cukrowej, więc charakteryzuje się największą ciężkością. Jest mocniejszy niż inne rumy, a przy tym zawiera znacznie więcej estrów, które nadają trunkowi smak. Rumy w stylu angielskim są wytwarzane m.in. na Jamajce, Gujanie, Barbadosie, St. Lucia i Belize. Znane marki to El Dorado, Goslings Black Seal i Admiral’s Rodney.
- Rum w stylu hiszpańskim. Również ten typ wytwarzany jest z melasy, jednak fermentacja trwa krócej. W efekcie alkohol jest „lżejszy” i jaśniejszy. Rum hiszpański ma korzenną nutę i może być słodki, wręcz maślany. Produkuje się go przede wszystkim na Dominikanie, w Wenezueli, Panamie, Gwatemali, na Kubie i w Puerto Rico. Jeśli chcesz skosztować rumu w tym stylu, rozejrzyj się za takimi markami jak Brugal, Ron Zacapa lub Diplomatico.
- Rum w stylu francuskim. Fascynuje koneserów, choć uznawany jest za najtrudniejszy dla początkujących. Do jego produkcji używa się świeżego soku z trzciny cukrowej, więc jej charakterystyczny smak jest mocno wyczuwalny. Rumy destylowane w ten sposób są intensywne i złożone, a przy tym eleganckie. Rum w stylu francuskim to domena destylarni z Martyniki, Gwadelupy, Madery i Mauritiusa. W dobrych sklepach znajdziesz takie marki jak Clement, Karukera czy Rhum JM – wszystko to są rumy pochodzące z byłych kolonii francuskich.
Pozostałe różnice dotyczą koloru alkoholu, okresu starzenia (leżakowania) oraz mocy trunku. Oczywiście podział ten jest znacznie uproszczony, a destylarnie rumu powstają również w innych miejscach na świecie, nawet w Polsce. Dlatego traktuj powyższą klasyfikację raczej jako drogowskaz i wstęp do własnych poszukiwań ulubionego smaku!
Czy kolor rumu ma znaczenie?
Rozróżnianie rumu po kolorze to chybiony pomysł. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje żadna definicja, która wskazuje, jaką barwę ma mieć ten alkohol. Niektórzy uważają, że wpływ na zabarwienie ma długość leżakowania w beczkach, ale nie zawsze tak jest.
Rum może być poddany procesowi filtracji, co zdejmuje z niego kolor. Z drugiej strony, producent może dodać do destylatu różne barwniki (np. karmel) i w ten sposób zabarwić trunek. Pogląd, że im ciemniejszy rum, tym jest on starszy, to chwyt marketingowy – nie daj się na to nabrać!
Jak odczytywać etykietę na butelce rumu?
Jest kilka terminów, które warto znać, żeby wiedzieć, jaki rum wybrać. Najważniejsze to:
- Barrel Proof lub Barrel Strength oznacza destylat nierozcieńczony wodą; jego moc jest niższa niż 57%.
- Navi Strength opisuje rum, który będzie mocniejszy niż standardowy (>54,5%). Termin „navy” wziął się od statków, na których serwowano właśnie taki alkohol.
- Overproof to mocniejsza odmiana rumu, zwykle sporo ponad 54,5% lub 57,18%, a niekiedy nawet 80%! Alkohole overproof są niebezpieczne do spożycia bez dodatków. Na przykład używanie ich w czasie gotowania na otwartym ogniu może grozić zapłonem!
- Spiced to określenie, które wskazuje, że do destylatu dodano zioła i karmel. Ze względu na dodatki, rumy spiced często mają ciemną barwę.
- Aged (starzony). Zwykle obok tej informacji znajduje się liczba, wskazująca ile lat rum leżakował w beczkach. W przeciwieństwie do whisky nie istnieje żadna zasada co do minimalnego wieku leżakowania. Wielu koneserów przyznaje, że młodszy rum z dobrej destylarni będzie o niebo smaczniejszy niż starszy rum od przeciętnego producenta.
Czy picie rumu jest zdrowe?
Picie rumu w niewielkich ilościach może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Naukowcy dowiedli, że umiarkowane spożywanie tego alkoholu wpływa na stężenie tzw. dobrego cholesterolu, więc zmniejsza ryzyko zawału serca. Poza tym rum ma wpływ na wzrost odporności i pomaga w zwalczaniu bakterii oraz stanów przeziębienia.
Dodatkową zaletą rumu jest fakt, że to alkohol w 100% bezglutenowy. Bez żadnych obaw mogą po niego sięgać osoby chore na celiakię lub wrażliwe na gluten.
Spróbuj rumów dostępnych w naszych sklepach!
Nabrałeś ochoty na charakterystyczny smak rumu? Nie musisz płynąć na żadną wyspę – wystarczy wycieczka do pobliskiego sklepu Cortez! Czeka tam na Ciebie szeroki wybór rumów pochodzących z różnych części świata!