Facebook PixelCzym jest cydr? Jakie są jego właściwości? Gatunki alkoholi - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Czym jest cydr? Jakie są jego właściwości?

Cydr to orzeźwiający napój przygotowany z mieszanki fermentowanego soku jabłkowego i drożdży o niewielkiej zawartości alkoholu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powstaje cydr!

Co to jest cydr?

Ostatnimi czasy cydr w Polsce przeżywa prawdziwy renesans. Jego spożywanie wciąż nie jest jeszcze tak popularne, jak na przykład piwa. Jednak warto odnotować, że z roku na rok coraz więcej osób świadomie sięga po cydr i traktuje go jako atrakcyjną alternatywę dla innych niskoprocentowych alkoholi.

Cydr to rodzaj alkoholu zrobionego z przefermentowanego soku jabłkowego. Dla uzyskania oryginalnego smaku producenci łączą  ze sobą różne gatunki jabłek. Najczęściej są to mieszanki słodkich owoców z kwaśnymi. Kluczem do uzyskania najlepszego smaku będzie połączenie starannie wyselekcjonowanych składników w odpowiednich proporcjach. W takim wypadku jabłka słodkie powinny przeważać nad kwaśnymi.

Niekiedy można też spotkać się z cydrem zrobionym z innych owoców niż jabłka, na przykład gruszek. Jednak warto pamiętać, że oryginalna nazwa tego napoju jest zarezerwowana tylko dla alkoholi produkowanych ze sfermentowanego soku z jabłek.

Ile procent ma cydr? Zawartość alkoholu w cydrze wynosi od 2 do 7%. Napój występuje w wersji niegazowanej, musującej lub gazowanej i jest sprzedawany w butelkach, które przypominają do złudzenia piwo lub wino musujące.

Jak się robi cydr?

Jak już wspomnieliśmy, cydr jest wytwarzany ze starannie dobranych jabłek. Do tego celu w Polsce najczęściej wykorzystuje się jabłka późnojesienne, które są mniejsze i mają bardziej intensywny smak oraz jabłka wczesnozimowe, takie jak:

  • Antonówka,
  • Słowianka,
  • Reneta.

Zanim jabłka trafią do zakładu produkcyjnego, są poddawane szczegółowej ocenie. Sprawdza się, ile zawierają tanin, kwasu jabłkowego i cukru. Warto mieć na uwadze, że cydry przemysłowe są wytwarzane z koncentratu soku jabłkowego, dzięki czemu mogą być produkowane przez cały rok. 

Produkcja cydru przebiega podobnie jak produkcja wina jabłkowego. Najpierw z owoców wyciskany jest sok, a moszcz jabłkowy trafia do specjalnych zbiorników fermentacyjnych, gdzie dochodzi do fermentacji spontanicznej, która trwa do momentu, aż cukier zawarty w owocach, zostanie zamieniony przez drożdże w alkohol.

Po ok. 10 dniach następuje odwirowanie osadu drożdżowego z nastawu. W tradycyjnym procesie wytwarzania cydru występują dwa etapy fermentacji. Natomiast produkcja przemysłowa obejmuje tylko jeden etap fermentacji alkoholowej.

Przez wzgląd na niską zawartość alkoholu czysty cydr jest przechowywany tylko przez kilka dni. Następnie jest poddawany procesowi kupażowania, czyli mieszania alkoholi. Na tym etapie cydr wzbogaca się o różne dodatki, które wpływają na finalny smak.

Jak się robi cydr

Najważniejsze właściwości cydru

Cydr to napój alkoholowy wyróżniający się stosunkowo niską kalorycznością. W ofercie znajdziesz produkty o niskiej lub odrobinę wyższej zawartości cukru. Picie umiarkowanych ilości tego trunku może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ cydr zawiera substancje, które działają przeciwutleniająco i chronią przed chorobami serca. Istotną rolę odgrywają tutaj:

  • flawonoidy, które zmniejszają ryzyko cukrzycy i nowotworów,
  • polifenole, które pomagają zmniejszyć poziom złego cholesterolu,
  • potas, który korzystnie wpłynie na pracę układu mięśniowego,
  • witaminy A, E, C i z grupy B.

Cydr ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i korzystnie wpływa na trawienie. Jednak należy pamiętać, że zawiera również alkohol, którego nadmierne spożycie może powodować pogorszenie samopoczucia i pojawienie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Właściwości zdrowotne cydru są zauważalne tylko wtedy, gdy jest spożywany okazjonalnie, w niewielkich ilościach.

Jak smakuje cydr?

Smak cydru jest uzależniony od jego rodzaju. Tradycyjny cydr jest wytrawny, kwaskowaty i ma wyczuwalne nuty korzenne i ziemiste. Cydr wytrawny jest także wyczuwalnie cierpki, orzeźwiający i ma wyjątkowo przyjemny aromat. Natomiast cydr słodki ma delikatniejszy, bardziej jabłkowy smak oraz charakteryzuje się intensywnym jabłkowym aromatem. Cydry mogą być też półsłodkie lub półwytrawne oraz aromatyzowane.

Ten orzeźwiający i lekki napój doskonale sprawdza się w letnie dni. Możesz go wybrać zamiast piwa lub wina. Cydr będzie optymalnym wyborem na letnią imprezę plenerową lub niezobowiązujące spotkania z przyjaciółmi.

Z czym podawać cydr

Z czym podawać cydr?

Cydr najlepiej podawać schłodzony. W tym celu włóż go na pół godziny do lodówki. Optymalna temperatura dla cydru to ok. 10-12 ℃. Orzeźwiający napój jabłkowy serwuje się w szerokich szklankach lub w rozwartych kieliszkach na krótkiej nóżce. Dobrej jakości trunki możesz poznać po tym, że często mają osad, który pozostaje na dnie butelki.

Cydr to napój alkoholowy, który pasuje do wielu dań. Będzie dobrze komponował się zarówno z potrawami mięsnymi, jak i serami, owocami morza czy naleśnikami. Cydr bardzo często podaje się przed posiłkiem jako aperitif lub jako dodatek do słonych i słodkich przekąsek.

Ten trunek możesz też wykorzystać do stworzenia kolorowego drinka. Oto kilka przepisów na drinki z cydrem:

  • Wymieszaj ze sobą 150 ml cydru, 50 ml whisky, odrobinę soku z cytrusów oraz dodaj kilka kostek lodu.
  • Połącz 100 ml cydru z 40 ml wódki, 50 ml Sprite’a i odrobiną soku z limonki. Dodaj pokruszony lód i gotowe.
  • Połącz cydr z szampanem w proporcji 2:1 i udekoruj drinki plastrami świeżych owoców.
  • Wymieszaj cydr z jasnym piwem i dodaj odrobinę lodu.

Poznaj tajniki podawania alkoholi do posiłków – Jak poprawnie dobrać alkohol do posiłku?

Zastosowanie cydru w kuchni

Wysokiej jakości cydr znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Często jest wykorzystywany do przyrządzania pieczonych mięs lub tradycyjnej zupy cebulowej. Cydrem możesz podlewać mięso w trakcie pieczenia lub przygotować z niego aromatyczną marynatę. Z połączenia cydru, cukru i masła możesz też wyczarować pyszną polewę do sałatki owocowej. Jest to idealny sposób na podkręcenie smaku dania i uzyskanie wyrazistego aromatu.

Chcesz spróbować, jak smakuje cydr wytrawny, półwytrawny lub słodki? W sklepach Cortez wygodnie zamówisz każdy rodzaj cydru od znanych i cenionych na rynku producentów. Sprawdź naszą ofertę i wybierz jeden z wielu niepowtarzalnych trunków!

Tagi: