Warto docenić różnorodność i zmienność, jakie przynoszą nam kolejne pory roku. Co ciekawe, sezonowo zmienia się nie tylko pogoda, ale również smak i aromat wina. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak warunki zewnętrzne wpływają na ten szlachetny i ceniony trunek.
Jak pogoda zmienia charakter wina?
Pogoda ma znaczący wpływ na wino na różnych etapach jego produkcji, począwszy od wzrostu winogron w winnicy, aż po dojrzewanie wina w beczkach. Dlatego inne roczniki wina z tej samej winnicy mogą różnić się smakiem w zależności od warunków pogodowych panujących w danym roku.
Pory roku, a co za tym idzie, zmieniające się warunki atmosferyczne, szczególnie wpływają na:
- Zawartość cukru w owocach. Ciepłe i słoneczne lata sprzyjają dojrzewaniu winogron i zwiększają poziom zawartych w nich cukrów. Zbyt duża ilość opadów deszczu przed zbiorem może wpłynąć na rozcieńczenie cukrów, powodując zmianę smaku wina na bardziej cierpkie.
- Intensywność aromatu i smaku. Słoneczne i ciepłe lata pomagają rozwijać aromaty owoców i przypraw. Natomiast długie, suche lata oraz chłodne noce powodują, że aromaty stają się bardziej złożone, gdyż składniki chemiczne w winogronach rozwijają się powoli.
- Kwasowość wina. Duża ekspozycja na promienie słoneczne obniża kwasowość trunku, natomiast zrównoważone opady deszczu i niższa temperatura w nocy, pomagają utrzymać balans i harmonię smaku kwaśnego.
- Zawartość alkoholu, która jest ściśle związana z ilością cukrów w winogronach. Słoneczne i ciepłe miesiące zwiększają zawartość alkoholu w winie.
- Barwętrunku, kształtowaną przez proces fotosyntezy i poziomy antocyjanów w winogronach.
Czy istnieje idealny klimat do produkcji wina?
Optymalne warunki pogodowe do uprawy i produkcji wina różnią się w zależności od regionu winiarskiego i odmiany winorośli. Można więc powiedzieć, że nie ma pogody idealnej dla każdego rodzaju wina. Wszystko zależy od odmiany winorośli i regionu winiarskiego. Istnieje jednak kilka ogólnych czynników, które sprzyjają produkcji wysokiej jakości wina:
- Słoneczne lato sprzyja dojrzewaniu winogron. Długie, ciepłe dni i chłodne noce przyczyniają się do ich równomiernego dojrzewania;
- Umiarkowane opady deszczu pozwalają wzrastać roślinie w odpowiednim tempie;
- Brak przymrozków w okresie kwitnienia sprzyja rozwojowi kwiatów winorośli, co ma wpływ na ilość zebranych winogron i jakość wina;
- Warunki mikroklimatyczne, takie jak ekspozycja na słońce, nachylenie terenu i wiatr wpływają na charakter wina;
- Długa, ciepła jesień przedłuża okres dojrzewania winogron, co wpływa na koncentrację aromatów i składników chemicznych.
Czym jest terroir i jak na niego wpływa panujący w winnicy mikroklimat?
Terroir to charakterystyczny smak i aromat wina z danego regionu winiarskiego. Warunki geograficzne i klimatyczne mają znaczący wpływ na produkowane wino. Na terroir, poza omówionymi wyżej czynnikami, składa się przede wszystkim:
- Rodzaj gleby. Gleby wulkaniczne dostarczają wina o aromatach mineralnych i przyprawowych. Natomiast gleby wapienne wpływają na większą kwasowość wina. Na glebie gliniastej występuje retencja wody, która pozwala dostarczyć więcej składników odżywczych do rośliny, sprawiając, że wina są pełne i świeże w smaku. Wina wyprodukowane z winogron rosnących na glebie piaszczystej są bardzo delikatne w smaku, ze względu na ubogą ilość składników odżywczych;
- Topografia. Obecność wzgórz, dolin i rzek ma ścisły związek z cyrkulacją powietrza i występowaniem przymrozków;
- Odmiany winorośli. Każda odmiana winorośli ma swoje charakterystyczne cechy, które determinują profil smakowy wina oraz ich zdolność do starzenia się;
- Praktyki winiarskie. Metody uprawy, systemy nawadniania i techniki produkcji wina wpływają na ostateczny charakter wina w danym regionie.
Jak smakują wina z różnych stron świata?
Chociaż smak wina z tych samych regionów winiarskich bywa zróżnicowany, to można określić ogólną charakterystykę smaku win z najpopularniejszych winnic na świecie.
- Francja. W winach z regionu Bordeaux (np. Cabernet Sauvignon, Merlot) przeważają nuty czerwonych owoców, drewna i ziół. Natomiast wina z regionu Burgundii (np. Pinot Noir, Chardonnay) wykazują delikatną kwasowość oraz aromat owoców i minerałów;
- Włochy. Wina z Toskanii (np. Chianti) charakteryzują się nutami czerwonych owoców, przypraw i taniny. Natomiast w winach z Piemontu (np. Barolo) można wyczuć aromaty wiśni, róż i trufli;
- Hiszpania. Wina Rioja charakteryzują się smakiem czerwonych owoców, dębu i wanilii;
- Stany Zjednoczone. Wina z Kalifornii są często pełne aromatu owoców i wanilii;
- Nowa Zelandia. Wina pochodzące z Marlborough zawierają nuty cytrusów, trawy i owoców tropikalnych;
- Australia. Wina Barossa Valley (np. Shiraz) są pełne owoców i przypraw, z mocnym ciałem i wyraźnymi taninami;
- Argentyna. Mendoza jest centrum produkcji malbec, wina o smaku i aromacie ciemnych owoców, czekolady i przypraw.
Jak zmieniające się pory roku wpływają na konsumentów?
Zmieniająca się pogoda wpływa nie tylko na smak i aromat wina, ale również na konsumentów i ich preferencje. W sezonie letnim wybierane są w szczególności wina lekkie i owocowe, podczas gdy w sezonie zimowym częściej sięgamy po wina cięższe i bogate w aromaty przypraw.
Poznawanie win z różnych regionów może być fascynującym doświadczeniem. Aby delektować się ich smakiem, nie musisz jechać w podróż dookoła świata. Wszystkie opisane wyżej trunki są dostępne w sklepach Cortez.