Facebook PixelW czym podawać alkohol? Najpopularniejsze rodzaje kieliszków - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

W czym podawać alkohol? Najpopularniejsze rodzaje kieliszków

Organizując huczną imprezę lub kameralne spotkanie w gronie znajomych, często stajemy przed dylematem – w jakich kieliszkach podać gościom alkohol? Ich odpowiedni wybór ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby trunek został zaserwowany efektownie, elegancko i zgodnie z zasadami savoir-vivre. W poniższym tekście znajdziesz istotne informacje dotyczące najpopularniejszych rodzajów kieliszków oraz typów alkoholi, które należy w nich podać.

Kilka porad dotyczących serwowania alkoholi – jakie kieliszki, do czego wybrać?

Kieliszki do alkoholu
Zapraszając gości na kolację czy urządzając większe przyjęcie, chcemy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zwykle elementem, na który zwracamy szczególną uwagę, jest przygotowanie dań, które przypadną do gustu wszystkim zaproszonym gościom. Kolejna niezwykle istotna kwestia, to dobór odpowiednich alkoholi do posiłków oraz przekąsek, jakie pojawią się na naszym stole. Warto pamiętać, aby zaserwować je w odpowiedniej temperaturze oraz we właściwych kieliszkach czy szklankach, dostosowanych indywidualnie do rodzaju trunku. Wydaje Ci się, że odpowiednie serwowanie alkoholi to skomplikowana sprawa? Absolutnie nie! Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące właściwego podawania trunków. 

Kieliszki do wódki – na które się zdecydować?

Wódkę należy podawać w odpowiednich, niewielkich kieliszkach. Ich optymalna pojemność to 25 ml, choć w sklepach występują również mniejsze (15 ml) oraz dwukrotnie większe (50 ml). Serwowanie tego mocnego trunku w za dużych kieliszkach, zaowocuje jego szybkim spożyciem, co może przełożyć się na zbyt wczesne zakończenie imprezy.

Warto pamiętać, że to alkohol, w przypadku którego niezwykle ważna jest odpowiednia temperatura jego podania. Czysta wódka powinna być bardzo zimna, dlatego przed przyjęciem należy przechowywać ją w chłodni lub w lodówce. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się wcześniejsze schłodzenie kieliszków, co pozwoli na dłuższe utrzymanie niskiej temperatury spożywanego alkoholu. Warto, aby stołach pojawiły się również tzw. coolery, czyli popularne wiaderka z lodem.
Kieliszki do szampana

Szampan i wino musujące – w czym je podawać?

Zarówno szampana, jak i wino musujące należy podawać w wysokich, podłużnych kieliszkach typu flute, mających temperaturę pokojową. Co ważne, trunki te powinno się serwować odpowiednio schłodzone, dlatego przed przyjęciem warto przechować je w lodówce lub w chłodni. Otwierając butelkę szampana lub wina musującego należy robić to ostrożnie i z wyczuciem, aby uniknąć gwałtownego wystrzelenia korka. Napełniając kieliszek, pamiętaj o jego delikatnym przechyleniu, co pozwoli zminimalizować ilość piany.

Często szampan oraz wino musujące towarzyszą nam podczas celebrowania ważnych i uroczystych momentów. Warto, aby zostały podane w odpowiedni sposób, co dodatkowo pozwoli podkreślić wzniosłość i wyjątkowość chwili. 

Jaki kieliszek jest odpowiedni do czerwonego, a jaki do białego wina? 

Czerwone wino

Najlepsze kieliszki do czerwonego wina są duże, umożliwiające swobodny dostęp powietrza do alkoholu, co pozwala na wydobycie wszystkich aromatów trunku. Dzięki wspomnianemu napowietrzeniu smak wina staje się pełniejszy i wyjątkowy. Odpowiednie kieliszki powinny wyróżniać się pękatą czaszą – najlepiej, aby była szeroka na dole i zwężała się ku górze. Im starsze wino serwujesz, tym naczynie powinno być większe i bardziej brzuchate. Lekkie wina czerwone należy schłodzić do temperatury 10-12°C, średnie wina czerwone do 14-17°C, a pełne wina czerwone do 17-18°C. 

Białe wino

Białe wino powinno być serwowane w kieliszku mniejszym, smuklejszym i węższym niż w przypadku wina czerwonego. Warto, aby szkło, z którego wykonane jest naczynie, było cienkie i przezroczyste, co pozwoli na podziwianie barwy spożywanego alkoholu. Zwróć uwagę na to, żeby czasza kieliszka była w kształcie tulipana, czyli charakteryzowała się delikatnie rozchylającymi się ku górze krawędziami. Lekkie białe wina należy podawać w temperaturze 8-10°C, natomiast pełne wina białe warto schłodzić do 12-15°C.

Szklanki do alkoholi – jakie trunki w nich serwować? 

Szklanki to klasyczne i tradycyjne szkło, w którym na ogół podawana jest whisky. Zazwyczaj wyróżnia je grube i ciężkie dno, które dodaje stabilności i zwiększa szansę na to, że nalany alkohol nie wyleje się, niezależnie od powierzchni, na którym zostanie postawiony. Ten rodzaj trunku przechowuje się w temperaturze pokojowej, jednak w momencie serwowania można dodać do niego kilka kostek lodu lub specjalnych kostek do whisky, dzięki którym alkohol stanie się nieco chłodniejszy. 

W szklankach podaje się także różnego rodzaju drinki oraz koktajle, cieszące się zainteresowaniem przez cały rok, choć szczególnie w sezonie wakacyjnym. Do najpopularniejszych napojów serwowanych w tym typie szkła zaliczamy m.in. Mojito, Caipirinha, Cuba libre, Long Island Ice Tea oraz Tequila Sunrise. Warto pamiętać, aby drinki były odpowiednio schłodzone i podawane z dużą ilością lodu. 

Jak widzisz, dobór odpowiednich kieliszków do poszczególnych alkoholi wcale nie jest trudny. Warto zapamiętać powyższe wskazówki, aby w przyszłości, urządzając przyjęcie, móc swobodnie zadbać o zaserwowanie trunków we właściwy sposób. Życzymy Ci organizacji samych udanych przyjęć!