Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak smakują najbardziej egzotyczne alkohole świata? W tym artykule opisujemy mikstury uznawane za najdziwniejsze trunki. Niektóre z nich są po prostu niezwykłe i warto ich spróbować, z kolei inne przeznaczone są raczej dla ekstremalnie odważnych. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Nietypowe alkohole z dziwnych składników
Najczęściej napoje alkoholowe pozyskiwane są z pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, owsa, ziemniaków, winogron czy buraków cukrowych. Okazuje się jednak, że nie są to jedyne możliwości. W różnych częściach świata popularne są trunki powstałe z bardzo nietypowych składników, często pochodzenia zwierzęcego.
Przejrzyj naszą listę najdziwniejszych alkoholi i zastanów się, czy miałbyś odwagę któregoś z nich spróbować!
Najdziwniejsze alkohole świata
Nietypowe wódki
Na pewno dobrze znasz smak typowej wódki, ale czy wiesz, że niektóre destylarnie (i amatorzy) produkują jej egzotyczne wersje? Należą do nich między innymi:
- Wódka Outerspace dla… miłośników kosmosu. Ten trunek zyskał sławę nie tylko dzięki bardzo oryginalnej butelce, przypominającej kształtem głowę kosmity. Producent zapewnia, że wódka ta jest filtrowana przez skały meteorytowe pochodzące z przestrzeni kosmicznej. Ich wiek szacuje się na jakieś 4 miliardy lat. Nic dziwnego, że nie brakuje chętnych, żeby jej spróbować.
- Arkhi. To trunek, którego degustacja wymaga niemałej odwagi. Arkhi to wódka mleczna. Alkohol jest w domowych warunkach destylowana ze sfermentowanym jogurtem. Najczęściej bazę stanowi mleko krowie, ale niekiedy też używa się mleka klaczy (nazywanego airag) lub mleka wielbłąda. Efekt? Niezwykle kwaśny (i z pewnością niepowtarzalny) smak.
- Wódka z chili. Jeśli kiedykolwiek miałeś wrażenie, że wódka powinna być bardziej pikantna, ten trunek z pewnością zadowoli Twoje oczekiwania. Wódka z chili to prawdziwa bestia. Świadczy o tym chociażby napis na etykiecie, ostrzegający przed oparzeniami!
Poza wymienionymi wyżej, w Polsce znajdziesz różne wódki z nietypowymi dodatkami. Dostępne są wódki o smaku waty cukrowej, gumy balonowej, masła orzechowego, ciasta dyniowego i kawy. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie wódki o smaku wasabi, karmelizowanego popcornu i szarlotki. Jest z czego wybierać!
Trunki na bazie produktów zwierzęcych
Jeśli smakowe wódki to zdecydowanie za mało, możesz pomyśleć o degustacji alkoholi, które zawierają części zwierząt. Zobacz, co czeka na najodważniejszych:
- Whisky z poroża renifera. W niektórych rejonach Azji Południowo-Wschodniej poroże renifera uznawane jest za afrodyzjak, a spożywanie alkoholu na jego bazie może być wyznacznikiem statusu społecznego! Egzotyczne whisky powstaje w wyniku leżakowania zmieszanego alkoholu, poroża reniferów, korzenia żeń-szenia i mieszanki ziół w dużym glinianym naczyniu. Jak smakuje? Ci, którzy mieli okazję jej spróbować, opisują, że ma ziemisty aromat i słodki posmak z nutą lukrecji. Brzmi nie najgorzej!
- Anty-Gin z kwasem mrówkowym. Chociaż wiele trunków wykorzystuje części owadów, to producenci Anty-Ginu postanowili się wyróżnić. Do alkoholu dodają kwas mrówkowy, który zwierzęta wytwarzają do obrony. Teoretycznie jego obecność uwalnia dodatkowe aromaty i poprawia smak napoju. Odważyłbyś się spróbować?
- Wino węża. Ten alkohol zyskał popularność głównie w Wietnamie. Choć w nazwie jest wąż, uzyskuje się go przez zanurzenie różnych gadów w ryżowym destylacie. Mogą to być zarówno kobry i żmije, jak i „zwykłe” jaszczurki. Z jednej strony wina tego typu mają swoje korzenie w tradycyjnej medycynie chińskiej, która przypisuje częściom węża działanie lecznicze. Z drugiej zaś strony, spektakularne trunki przyciągają turystów i ich portfele. Nie każdy jednak ma śmiałość spróbować napoju, w którym zanurzono jadowitego węża…
Alkohole tylko dla miłośników mocnych wrażeń
Na świecie nie brakuje amatorów ekstremalnych wrażeń, również w dziedzinie alkoholi. Chociaż lista trunków uznawanych za obrzydliwe jest bardzo długa, wspomnimy zaledwie o dwóch:
- Chica de jora z Ameryki Południowej. Alkohol zalicza się do rodziny con chica, czyli sfermentowanych i niefiltrowanych napojów produkowanych głównie z kukurydzy. Jak wygląda powstawanie Chica? Latynosi żują świeżo zebraną kukurydzę i wypluwają do glinianego naczynia. Później działa już chemia – enzymy zawarte w ślinie zmieniają skrobię kukurydzianą w cukry proste, dzięki czemu zaczyna się proces fermentacji Po zakończeniu fermentacji, Chica jest butelkowana i jeszcze przez jakiś czas leżakuje. Chociaż nie wygląda źle, jej produkcja wstrząsa niejednym śmiałkiem!
- Whisky z moczu diabetyków. To chemiczny wynalazek, który dowodzi, że nie tylko Azjaci mają dziwne pomysły. Brytyjski naukowiec zaczął zbierać bogaty w cukier mocz diabetyków i wykorzystał go jako bazę do stworzenia alkoholu. Wszystko w ramach idei zero waste. Chociaż destylowany i filtrowany trunek nie przypomina moczu, mimo wszystko nie każdy ma ochotę go spróbować.
Powyższe przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej. W różnych miejscach na skalę lokalną lub przemysłową produkowane są alkohole, które budzą skrajne emocje. Jeśli wolisz napić się czegoś tradycyjnego, sprawdzonego i na pewno smacznego, odwiedź sklepy Cortez. Czeka tam na Ciebie bogata oferta polskich i zagranicznych alkoholi!