Facebook PixelWino bezalkoholowe – wszystko, co warto wiedzieć na jego temat! - Cortez Alkohole
Cortez Alkohole
Czy jesteś już pełnoletni?
PRZESUŃ, ŻEBY POTWIERDZIĆ.

Wino bezalkoholowe – wszystko, co warto wiedzieć na jego temat!

W ostatnich latach wino bezalkoholowe zyskuje na popularności i staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego alkoholu. Przyjrzyj się bliżej temu trunkowi i zobacz, dlaczego jest tak wyjątkowy!

Czym jest wino bezalkoholowe?

Proces produkcji wina bezalkoholowego przypomina produkcję tradycyjnego wina, z tą różnicą, że ostatnim etapem jest wyeliminowanie etanolu. Ostateczna zawartość alkoholu w produkcie końcowym nie może przekraczać 0,5% jego objętości, co jest zazwyczaj wartością graniczną, żeby uznać napój za bezalkoholowy.

Co ciekawe, metoda produkcji wina bezalkoholowego pozwala na zachowanie większości charakterystycznych cech „zwykłego” wina, takich jak aromat, smak i kolor.

Ponieważ wino bezalkoholowe można wyprodukować z każdego rodzaju klasycznego wina, w sklepach Cortez znajdziesz różne rodzaje tych napojów. Najłatwiej jest podzielić je ze względu na kolor – na białe, czerwone i różowe. Dostępne są też musujące wina 0%. To odpowiednik tradycyjnych szampanów i prosecco. Są doskonałym wyborem na specjalne okazje i sprawdzają się także jako aperitif.

Najpopularniejsze metody produkcji wina 0% 

Produkcja wina 0% może odbywać się na kilka sposobów. Najbardziej rozpowszechnione są destylacja próżniowa i metoda wirujących stożków. Każda z tych metod ma na celu zachowanie w jak największej mierze charakterystycznych aromatów i smaków wina przy jednoczesnym wyeliminowaniu alkoholu.

Destylacja próżniowa

To najczęściej stosowana metoda produkcji wina bezalkoholowego, polegająca na obniżeniu ciśnienia w aparacie destylacyjnym po podgrzaniu trunku do około 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach alkohol odparowuje, ale wszystkie dobroczynne składniki wina – taniny, flawonoidy i polifenole – zostają. Destylacja próżniowa to skomplikowana metoda, a przebieg procesu stanowi dla wielu przedsiębiorstw tajemnicę handlową.

Metoda wirujących stożków

Metoda wirujących stożków polega na rozdzielaniu cząstek o różnych masach przy wykorzystaniu siły odśrodkowej. Wykorzystuje się ją na skalę przemysłową. Gdy wino podda się działaniu siły odśrodkowej, cząsteczki alkoholu są wyrzucane na zewnątrz, a inne składniki pozostają.

Wino 0% a tradycyjne wino – najważniejsze różnice

Wino bezalkoholowe ma wiele dobroczynnych właściwości. Podobnie jak tradycyjny trunek może zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów i obniżyć poziom złego cholesterolu. Wspiera też funkcjonowanie układu krążenia, zapobiega cukrzycy typu II, próchnicy i zaćmie, a przy tym poprawia pamięć krótkotrwałą. 

Poza tym wina 0% mają znacznie mniej kalorii – w porównaniu z tradycyjnymi nawet o 70% mniej! Nic dziwnego, że przybywa zwolenników tych napojów!

Czy wino bezalkoholowe smakuje gorzej niż tradycyjne?

Alkohol jest niezastąpionym nośnikiem związków aromatycznych, dlatego wina bezalkoholowe nie mają takiej głębi smaku jak klasyczne trunki. Oczywiście wiele zależy od jakości wyrobu – te najlepsze zaskakują bogactwem smaków. Jednak wyższa jakość nie musi oznaczać wygórowanej ceny, czego dowodzi atrakcyjna oferta prezentowana w sklepach Cortez.

Wina bezalkoholowe – dla kogo będzie dobrym wyborem?

Wino bezalkoholowe otwiera przed konsumentami nowe możliwości. Ten napój zyskuje na popularności wśród kierowców, kobiet w ciąży lub tych, którzy ze względów zdrowotnych lub religijnych wystrzegają się alkoholu. 

Z uwagi na rosnącą popularność win bezalkoholowych, większość sklepów wprowadza je do swojego stałego asortymentu. W gruncie rzeczy wiele szanowanych restauracji oferują wina 0% jako standardową pozycję w menu.

Czy próbowałeś już win 0%?

Wino 0% stanowi fascynującą alternatywę dla tradycyjnych napojów alkoholowych. Ma bogaty smak i świetnie odpowiada oczekiwaniom osób, które ograniczyły lub zupełnie zrezygnowały ze spożywania alkoholu. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji wino bezalkoholowe zachowuje niemal wszystkie charakterystyczne cechy klasycznego trunku, żebyś mógł cieszyć się smakiem wina bez żadnych kompromisów. 

Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnego wina, wino bezalkoholowe na pewno spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Wysokogatunkowe wina 0% kupisz również w sklepach Cortez – zapraszamy na zakupy!